ՀՀ պետական պահպանության ծառայության պետ Սարգիս Հովհաննիսյանին պաշտոնից հեռացնելը կապված է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անվտանգության հետ կապված վախերի հետ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
Նրա խոսքով՝ Փաշինյանը վախենում է, որ իրեն ինչ-որ պահի «խուրդելու» են։
«Նիկոլ Փաշինյանը վաղուց այդքան խղճուկ վիճակում չէր եղել, ինչպես վերջին հարցազրույցի ժամանակ»,-նշեց նա։
Փորձագետի համար մինչեւ հիմա մութ է այն պատմությունը, թե ինչպես Փաշինյանը եկավ իշխանության։ Նա նկատեց, որ նման մոդելի օգնությամբ այսօր ոչ ոք աշխարհի ոչ մի երկրում իշխանություն վերցնել չի կարող։
Նա հավելեց, որ Ադրբեջանն իրեն ստիպում է արագ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, որը կհանգեցնի նոր պատերազմի։
«Հանուն ինչի՞ իրականացվեց իշխանափոխությունը Լեռնային Ղարաբաղում, եթե այդ նոր իշխանությունը միանգամից արեց այն, ինչում քննադատում էին արդեն նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին»,-հարց ուղղեց Կիվիրյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ նոր նախագահն ընտրվել է Հարությունյանի կուսակցության շնորհիվ, իսկ նրա ազգականը շուտով կարող է նշանակվել պետնախարար: «Սա իշխանափոխություն է։ Իսկ հետո զարմանում են, թե ինչու մարդիկ ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ Լեռնային Ղարաբաղում ոչ մի ուժի չեն վստահում»,-եզրափակեց փորձագետը։

Снятие с должности начальника Службы государственной охраны Армении Саркиса Ованнисяна связано со страхами премьер-министра Никола Пашиняна в связи с безопасностью. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
По его образному выражению, Пашинян боится, что его в какой-то момент «разменяют». «Никол Пашинян давно не был в таком жалком состоянии, в каком был во время последнего интервью», – отметил он.
Для эксперта до сих пор остается темной история о том, как Пашинян взял власть. Кивирян заметил, что при помощи такой модели никто сегодня власть ни в одной стране мира взять не сможет.
Он добавил, что Азербайджан вынуждает его поскорее подписать мирный договор, который приведет к новой войне, при этом у армянской стороны нет контрмер против возможных действий Баку.
Эксперт выразил недоумение внутриполитическими процессами в Нагорном Карабахе. «Во имя чего была осуществлена смена власти в Нагорном Карабахе, если эта новая власть сразу же сделала то, в чем критиковали уже бывшего президента Араика Арутюняна?», – задался вопросом Кивирян.
По его оценке, новый президент был избран благодаря фракции партии Арутюняна, а его родственник вскоре может быть назначен госминистром. «Это, что, смена власти? А потом удивляются, почему люди ни в Армении, ни в Нагорном Карабахе никаким силам не доверяют», – заключил эксперт.