Վարչապետի SMS հաղորդագրությամբ ԲԴԽ պաշտոնից ազատված Կարեն Անդրեասյանը, որ հիմա Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչն է, ԱԺ-ում լրագրողներին ասաց, որ իր դիմումով է մտել պետական համակարգ, իր դիմումով էլ դուրս է եկել, ոչ թե SMS հաղորդագրությամբ։
«Վարչապետը ինձ որպես բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը երբեք հրահանգներ չի տվել, ես դա կարող եմ ձեզ երաշխավորել։ Ինչ վերաբերում է SMS հաղորդագրությանը, ես նախկինում էլ առիթ ունեցել եմ ասել, որ առաջինը ես եմ վարչապետին դեռևս 2024 թվականի գարնանը SMS հաղորդագրություն ուղարկել իմ հեռանալու ցանկության մասին։ Դրանից հետո արդեն նույն թվականի ամռանը Պետրոս Ղազարյանի հարցազրույցի ժամանակ հայտնել եմ, թե քանի անգամ եմ ուզեցել հրաժարական տալ և արդեն 2024 թվականի նոյեմբերին նույն կապի միջոցով եղել է խնդրանք և ես հարգել եմ»,– ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Անդրեասյանը։
Դիտարկմանը, որ ինքը պարտավոր չէր իր հրաժարականի մասին տեղյակ պահել վարչապետին, քանի որ դատական իշխանությանը նա չի նշանակում, Անդրեասյանն ասաց, որ այդ մասին տեղյակ է պահել նաեւ չորրորդ իշխանությանը, օրենսդիր իշխանության մարմիններին, խոսել է այն բարդությունների մասին, որին ինքն ականատես է եղել դատական իշխանությունում։
«Անկեղծ ասեմ, ինչ-որ մի պահի նաև հասունացել է այն համոզումը, որ ես չեմ կարող արդյունավետ շարունակել այն բարեփոխումները, որոնց մասին երազել եմ տարիներ շարունակ»,–ասաց նա։

Я вошел в государственную систему по собственному заявлению и ушел также по собственному заявлению, а не по SMS-сообщению. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 5 ноября освобожденный от должности председателя Высшего судебного совета Армении SMS-сообщением премьер-министра Карен Андреасян, который сейчас является представителем РА по международным правовым вопросам.
«Премьер-министр мне,  как председателю Высшего судебного совета, никогда не давал указаний, я могу вам это гарантировать. Что касается SMS-сообщения, то ранее я уже говорил, что именно я был первым, кто отправил SMS-сообщение главе правительства о своем желании уйти, это было еще весной 2024 года. После этого, летом того же года, во время интервью Петросу Казаряну я рассказывал о том, сколько раз хотел уйти в отставку», - заявил Андреасян.
На замечание о том, что он не был обязан сообщать премьер-министру о своей отставке, поскольку не он назначает судебную власть, Андреасян ответил, что он также сообщил об этом четвертой власти, органам  законодательной власти, рассказал о сложностях, с которыми он сталкивается в судебной системе. «Честно говоря, в какой-то момент созрело даже убеждение в том, что я не смогу эффективно продолжить реформы, о которых мечтал годами», - заключил Андреасян.