Համոզված եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը կհեռանա ամենաուշը 2026 թվականին։ Այս մասին նոյեմբերի 20-ին գլխավոր դատախազության դիմաց բոլոր քաղբանտարկյալների ազատ արձակման պահանջով բողոքի ակցիայի ժամանակ հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Նա հավելել է, որ նրա հանցագործությունների մեջ ներգրավված բոլոր անձինք պատասխանատվության կենթարկվեն։
Դանիելյանը նշել է ժողովրդական ճնշման անհրաժեշտության մասին, որպեսզի կառավարությունը հասկանա, որ իրենք չեն որոշում ժողովրդի ճակատագիրը և իրենք չեն որոշում, թե ով պետք է բանտ գնա, ով՝ ոչ։
Նրա խոսքով՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամները և նրանց կողմնակիցները հայտարարում են, որ մարդկանց պետք է կրակել, կտրել գլուխներն ու պարանոցները, կոչ են անում բռնության դիմել արցախահայերի նկատմամբ և պառակտում են առաջացնում հասարակությունում։
«Իշխանությունները կարծում են, որ կարող են վիրավորել ում ուզեն, իսկ նրանց, ովքեր պատասխանում են իրենց, հետևից գալիս են ԱԱԾ դիմակավորված աշխատակիցները», - նշել է պատգամավորը։
Նրա գնահատականներով՝ Հայաստանում կա մոտ 40 քաղբանտարկյալ և այս թիվը անընդհատ աճում է։
Խորհրդարանականը կարծում է, որ սա ուղղված է խոսքի ազատությունը սահմանափակելուն և նման պնդումներ անող մարդկանց քաղաքականություն մտնելուն խոչընդոտելուն։ Որպես օրինակ նա բերել է Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունը։

Уверен, что Никол Пашинян максимум в 2026 году уйдет. Об этом во время акции протеста у здания Генеральной прокуратуры с требованием отпустить всех политзаключенных 20 ноября заявил депутат от блока «Армения» Гарник Даниелян.
Он добавил, что все люди, которые причастны к его преступлениям, понесут ответственность.
Даниелян заявил о необходимости народного давления, чтобы власть, понимала, что не она решает судьбу народа, не она решает, кто должен сидеть в тюрьме, а кто нет.
По его словам, члены правящей партии «Гражданский договор» и их сторонники говорят, что нужно расстреливать людей, отрезать им головы и шеи, призывают к насилию против арцахских армян, вносят раскол в общество.
«Власти считают, что они могут оскорблять, кого хотят, а за теми, кто им отвечает, приходят сотрудники СНБ в масках», - отметил депутат.
По его оценке, в Армении около 40 политзаключенных, и это число постоянно растет.
Парламентарий считает, что все это нацелено на то, чтобы ограничить свободу слова, а также с тем, чтобы не пускать в политику людей, которые выступают с такой заявкой. Привел он в пример арест Самвела Карапетяна.