Սեւանում այս տարի 4 մարդ է խեղդվել, ընդ որում՝ մեկը ջուրն է ցատկել մոտորանավակից, սակայն չի կարողացել լողալ, քանի որ կաթված է ստացել:
Այս մասին օգոստոսի 22-ին հայտարարել է ԱԻՆ Գեղարքունիքի մարզային փրկարարական վարչության փրկարար ջոկատի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Արմեն Ճզմաչյանը:
Ըստ նրա՝ քանի որ եղանակային բարենպաստ պայմաններով պայմանավորված Սեւանում հանգստացողների թիվը ներկայումս ավելացել է, անհրաժեշտ է հետեւել փրկարարների հորդորներին եւ խորհուրդներին, չլողալ ոչ սթափ վիճակում կամ կուշտ ուտելուց հետո, ջրային տրանսպորտից չցատկել ջուրը, չլողալ անծանոթ ջրային տարածքում, լողալ այն տարածքում, որտեղ կան փրկարարներ, հեռու մնալ խիստ արագընթաց ջրային տրանսպորտային միջոցներից: «Հատուկ փրկարարական ջոկատը կազմված է  38 փրկարարներից, իսկ Սեւանի ողջ ափի հսկողության համար մեծ թվով աշխատակիցներ են պետք, եթե հաշվի առնենք, որ տարածքը մոտ 220 – 230 կմ է:
Մեր ուժերով հսկում ենք հանրային երեք լողափ, կոնկրետ այս տարի՝ «Գեղամա» հանգստի գոտին, ինչպես նաեւ աշխատակիցներն արձագանքում են մասնավոր լողափերի ազդանշաններին», - նշել է Արմեն Ճզմաչյանը:

YEREVAN. – Four people have drowned in Lake Sevan this year, commander of a special rescuers' unit at Emergency Situations Ministry said.
Since the number of tourists in Sevan has increased due to favorable weather conditions, the citizens needs to follow the advice of lifeguards, Armen Chzmachyan.
He once again called not to swim while being drunk or after a heavy meal, not to jump into the water from water transport, not to swim in unfamiliar areas, and to swim in the areas with lifeguards.
“A special rescue team consists of 38 rescuers, but a larger group is needed to control the entire shore of Lake Sevan, given that the area is about 220-230 kilometers. We are working at three public beaches, and, if necessary, the staff also respond to signals from private beaches,” he said during a press conference on Friday.