Սեւանում այս տարի 4 մարդ է խեղդվել, ընդ որում՝ մեկը ջուրն է ցատկել մոտորանավակից, սակայն չի կարողացել լողալ, քանի որ կաթված է ստացել:
Այս մասին օգոստոսի 22-ին հայտարարել է ԱԻՆ Գեղարքունիքի մարզային փրկարարական վարչության փրկարար ջոկատի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Արմեն Ճզմաչյանը:
Ըստ նրա՝ քանի որ եղանակային բարենպաստ պայմաններով պայմանավորված Սեւանում հանգստացողների թիվը ներկայումս ավելացել է, անհրաժեշտ է հետեւել փրկարարների հորդորներին եւ խորհուրդներին, չլողալ ոչ սթափ վիճակում կամ կուշտ ուտելուց հետո, ջրային տրանսպորտից չցատկել ջուրը, չլողալ անծանոթ ջրային տարածքում, լողալ այն տարածքում, որտեղ կան փրկարարներ, հեռու մնալ խիստ արագընթաց ջրային տրանսպորտային միջոցներից: «Հատուկ փրկարարական ջոկատը կազմված է  38 փրկարարներից, իսկ Սեւանի ողջ ափի հսկողության համար մեծ թվով աշխատակիցներ են պետք, եթե հաշվի առնենք, որ տարածքը մոտ 220 – 230 կմ է:
Մեր ուժերով հսկում ենք հանրային երեք լողափ, կոնկրետ այս տարի՝ «Գեղամա» հանգստի գոտին, ինչպես նաեւ աշխատակիցներն արձագանքում են մասնավոր լողափերի ազդանշաններին», - նշել է Արմեն Ճզմաչյանը:

В этом году в озере Севан утонули 4 человека, причем 1 из них прыгнул в воду с моторной лодки и не смог выплыть обратно, поскольку получил инфаркт. Об этом на пресс-конференции 22 августа заявил командир  специального спасательного отряда Управления спасательных сил Гегаркуникской области Спасательной службы Министерства чрезвычайных ситуаций Армении, старший лейтенант Армен Чзмачян.
По его словам, поскольку число отдыхающих на Севане в настоящее время увеличилось в связи с благоприятными погодными условиями, населению необходимо следить за призывами и советами спасателей, не плавать в нетрезвом состоянии или после обильной пиши, не прыгать в воду с водного транспорта, не плавать на незнакомых водных территориях, плавать там, где есть спасатели, не переплывать буйки, опасаться особенно быстроходных водных транспортных средств. «Специальный спасательный отряд состоит из 38 спасателей, а для контроля за всем берегом Севана необходимо большое число служащих, если учитывать, что территория составляет около 220 – 230 километров. Нашими силами контролируются 3 общественных пляжа, конкретно в этом году – зона отдыха «Гегама», а также  в случае необходимости сотрудники отзываются также на сигналы частных пляжей», - отметил Армен Чзмачян.