Խորհրդարանական եռյակը առաջարկում է Գյումրիի ողբերգության հարցով խորհրդարանական լսումներ անցկացնել նոր ձեւաչափով: Այս մասին հունվարի 30-ին խորհրդարանական եռյակի նիստի ավարտին հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը:
Ըստ նրա՝ «այդ հանցագործությունը իրավական նորմերի սահմաններից դուրս է»: «Մենք նաեւ դեմ ենք, որպեսզի սա շոուի եւ տարբեր շահարկումների առիթ դառնա», - միաժամանակ վստահեցրել է պատգամավորը: Հակոբյանը նշել է, որ լսումներին անհրաժեշտ է ԱԳ նախարարի, ոստիկանապետի եւ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պետի  մասնակցությունը: Պատգամավորը նաեւ հայտնել է, որ իրենք առաջարկում են խորհրդարանական լսումներ անցկացնել հաջորդ ուրբաթ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 12-ի առավոտյան Գյումրիի Մյասնիկյան փողոցի տներից մեկում հրազենային վնասվածքներից սպանված էին գտել Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամներին, այդ թվում՝ մեկուկես տարեկան դստերը: Վեց ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը ծանր վիճակում տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ 7 օր անց մահացել էր:
Կասկածյալը ռուս զինվորական Վալերի Պավելի Պերմյակովն է: Ներկայումս նա գտնվում է ռուսական ռազմակայանում: Նրան կալանավորել են եւ մեղադրանք են առաջադրել Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 2-րդ (երկուսից ավելի մարդկանց սպանություն) եւ 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (դասալքություն՝ ծառայողական զենքով): Սպանության փաստով քրգործ է հարուցվել նաեւ ՀՀ Քննչական կոմիտեում:
Հունվարի 22-ին խորհրդարանական հանձնաժողովներն արդեն  Գյումրիի ողբերգության վերաբերյալ նիստ անցկացրել են, որի ընթացքում ելույթ էր ունեցել ՀՀ գլխավոր Դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը:

Парламентская тройка («Процветающая Армения», «Наследие» и Армянский национальный конгресс) предлагает провести парламентские слушания по трагедии в Гюмри в новом формате. Об этом на пресс-конференции по итогам заседания парламентской тройки 30 января заявил глава фракции партии «Наследие» Рубен Акопян.
По его словам, «это преступление выходит за пределы юридических норм». «Мы также против того, чтобы это стало шоу и поводом для разных спекуляций», - одновременно заверил депутат. Акопян отметил, что на слушаниях необходимо участие глав МИД, Полиции и Службы национальной безопасности Армении. Депутат также сообщил, что они предлагают провести парламентские слушания в следующую пятницу.
Напомним, что на рассвете 12 января преступник расстрелял 6 членов семьи Аветисянов в Гюмри. В совершении убийства обвиняется российский военнослужащий Валерий Пермяков. Маленького Сережу преступник пытался заколоть штыком. Несмотря на усилия врачей, 19 января Сережа Аветисян скончался. Возбуждено два уголовных дела – российская сторона возбудила дело по статьям «дезертирство» и «убийство». Дело об убийстве возбуждено и в Следственном комитете Армении.
Отметим, что 22 января парламентские комиссии уже провели заседание по гюмрийской трагедии, в ходе которой докладчиком выступал генеральный прокурор Геворг Костанян.