Ռուսաստանի նախագահ  Դմիտրի Մեդվեդեւի Հայաստան կատարած  պետական այցը, լրատվական դաշտում ստվերեց զուգահեռ ընթացող թուրք-ադրբեջանական հանդիպումները։ Մեդվեդեւի Հայաստան  այցի նախօրեին՝ օգոստոսի 16-17-ը Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը պաշտոնական այցով Ադրբեջանում էր, որի շրջանակում ստորագրվեց «Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմավարական գործընկերության եւ փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագիրը։ Այն Ադրբեջանի տարածքում թուրքական ռազմական ստորաբաժանումների առկայություն է ենթադրում, կամ այլ կերպ ասած ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի ռազմաբազաների ստեղծում Ադրբեջանում։
Ռուս եւ հայ փորձագետները Մեդվեդեւի այցից հետո, հայ-ռուսական հարաբերությունների նոր մակարդակի մասին խոսելիս, նաեւ անդրադարձան տարածաշրջանում Թուրքիայի դերի հնարավոր մեծացման թեմային, հաշվի առնելով ստորագրված թուրք-ադրբեջանական վերջին համաձայնագիրը։ Մասնավորապես NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում Ռազմական կանխատեսման ռուսաստանյան կենտրոնի ղեկավար Անատոլի Ցիգանոկը կարծիք հայտնեց, որ հնարավոր է թուրքական ռազմակայանի տեղակայում նաեւ Նախիջեւանում։ Ըստ նրա՝ դա «կարելի է ենթադրել Ադրբեջանում Գյուլի կատարած թափանցիկ ակնարկներից»։ Բացի Ցիգանոկից, բազմաթիվ այլ ռուս փորձագետներ հայ-ռուսական վերջին իրադարձություններին անդրադառնալով՝ նշում էին տարածաշրջանում Հայաստանի դերի բարձրացման, Ռուսաստանի ռազմավարական նշանակության մեծացման մասին, հպանցիկ խոսելով, որ նկատվում է նաեւ թուրք-ադրբեջանական ռազմական մերձեցում։
«Թուրքիայի վերջին գործողությունները, եւ Ադրբեջանի տարածքում  ռազմակայանի տեղակայման հնարավորությունը ուղիղ մարտահրավեր է՝ նետված Ռուսաստանին, եւ զարմանալին այն է, որ ռուս փորձագետները դրա մասին շիտակ չեն ասում»,- NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 15-17-ը Գյուլի այցելությունը Ադրբեջան պատահական չէր։ Այն դիտմամբ էր նախատեսված, քանի որ թուրքերը տեղյակ էին, որ Մեդվեդեւի այցի շրջանակում Հայաստանն  ու Ռուսաստանը 102-րդ ռազմաբազայի լիազորությունների  ավելացման մասին փաստաթուղթ են ստորագրելու։ «Գյուլն իր այցով «հակահարված տվեց» Մեդվեդեւի  կովկասյան տրիումֆին, ու փաստորեն պարզ հասկացրեց, որ ինքը Հարավային Կովկասում  Ռուսաստանից պակաս հավակնություններ չունի»,- նշեց փորձագետը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիայի ներկայիս վարչակազմը նեոօսմանիզմի մշակողն ու կրողն է։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ նեոօսմանիզմը ներկայիս Թուրքիայի ազդեցության  մեծացմանն ուղղված քաղաքական  գաղափարախոսություն է, որը ենթադրում  է Թուրքիայի ազդեցության մեծացում, ընդգրկելով նախկին օսմանյան կայսրության  սահմանները (գաղափարախոսությունը չի հրաժարվում պանթուրքականությունից, եւ լիդերություն է ակնկալում նաեւ ողջ մահմեդական ու թյուրքական աշխարհում):
«Գյուլը, Էրդողանը եւ Դավութօղլուն, ի լուր աշխարհի հայտարարել են, որ իրենց կառավարության արտաքին  քաղաքականությունը միտված է վերականգնելու  Օսմանյան տիրապետության նախկին ազդեցությունը։ Սակայն գաղափարախոսության իրականացմանը  խանգարող առաջնային խոշոր պետությունը  Ռուսաստանն է, եւ կրկին զարմանալի  է, որ ռուս փորձագետները այս թեմային  գրեթե չեն անդարադառնում»,- նկատեց Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ ռուսական ռազմաբազայի լիազորությունների  մեծացումը, կամ թուրք-ադրբեջանական ռազամավարական համագործակցության  մասին պայմանագրերը չի կարելի լոկալ համարել: Ըստ նրա՝ Թուրքիան ռեալ քայլեր է ձեռնարկում Հարավային Կովկասը Ռուսաստանի ազդեցությունից դուրս բերելու համար, որին Ռուսաստանը ավելի համարձակ քայլով պիտի պատասխանի:
«Տարբեր հարթություններում,  Նախիջեւանում թուրքական ռազմակայանի բացման հավանականության մասին լուրեր են շրջանառվում։ Իմ կարծիքով, դա պարզապես աբսուրդ է, եւ այս լուրերին Ռուսաստանը պետք է պետական մակարդակով արձագանքի, քանի որ գոյություն ունի 1921 թվականի  Մոսկվայի պայմանագիրը, ըստ որի՝ Նախիջեւանում ռազմական ներկայության հետ կապված ցանկացած հարցի լուծումը ստանձնել են Ռուսաստանն ու Թուրքիան: Ոչ թե ռազմակայանի, այլ նույնիսկ մի շարքային զինվորի Նախիջեւանում գտնվելը այս երկու պետությունների միջպետական քննարկման  խնդիր է»,- նշեց ռազմական փորձագետը՝ ավելացնելով, որ այս պայմանագրի չեղյալ հայտարարելը կամ նույնիսկ վերանայելը տարածաշրջանը հսկայական վտանգի կենթարկի։
«Կառաջանա պայթունավտանգ  իրավիճակ, որի ռազմական թատերաբեմը շատ ավելի լայն կլինի, քանի ղարաբաղյան հակամարտությունը, որովհետեւ Նախիջեւանի աշխարհագրական դիրքը պանթուրքիստական  ծրագիրն իրականացնելու համար  ռազմավարական նշանակություն ունի»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Փորձագետն անդրադարձավ  նաեւ ռուս գործընկերների այն եզրակացություններին, որ Նախիջեւանում որեւէ քայլեր ձեռնակելով, Թուրքիան չի կամենա փչացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, քանի որ Անկարան եւ Մոսկվան  խոշոր ներդրումային ծրագրերի պայմանագրեր ունեն կնքած։ «Թուրքիային ներարկող ասեղը ներկայումս ռուսական է, բայց պետք չէ մոռանալ, որ թուրքերը վերջին մի քանի հարյուր տարում ի դեմս Ֆրանսիայի, Բրիտանիայի, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի մի քանի «բժիշկ» են փոխել, իսկ պետության հզորացումը միշտ էլ ուղղել են Ռուսաստանի հետ առճակատման»,- ընդգծեց Հովհաննիսյանը՝ նկատելով, որ ամերիկյան ազդեցությունից դուրս գալու հանգամանքն օգտագործելով՝ թուրքերը մերձեցնում են կապերը Ռուսաստանի հետ, սակայն խոշոր հաշվով սա տնտեսության զարգացման դոնորին փոփոխելու հերթական քայլն է։
Փորձագետի համոզմամբ՝ Ռուսաստանը մնում է եւ կմնա Թուրքիայի  ավանդական ախոյանը, քանի որ Թուրքիան իր ազդեցության ոլորտում ցանկանում  է տեսնել ողջ Միջին Ասիան ընդհուպ մինչեւ Սիբիր, ամբողջ Կովկասը, մինչեւ  Վոլգա գետ եւ Թաթարստան, ինչպես նաեւ Ղրիմն ու Ուկրաինան։ «Ինչ մնում է ռուսական ասեղին, ապա բացառված չէ, որ վաղը թուրքերը կփոխարինեն այն չինականով կամ հնդկականով, կամ էլ ռուսականին նստած կշարունակեն իրենց գործը»,- կարծիք հայտնեց նա:
Հիշեցնենք, որ ԼՂ հակամարտության ռազմական գործողությունների  տարիներին, մամուլում պարբերաբար լուրեր էին շրջանառվում, որ Նախիջեւանում եւ Ադրբեջանում թուրքական ռազմական ստորաբաժանումներ են գործում, եւ որ Նախիջեւանի ինքնավար մարզի պաշտպանությունը ստանձնել են թուրքական զինված ուժերի ստորաբաժանումները։ Այնպես, որ մեկ անգամ չէ, որ ռուսները թուրքերին թերագնահատելով կամ ուշադրությունից դուրս թողնելով, մեծ ու փոքր խնդիրների առաջ են կանգնել: Ի դեպ՝ թուրքական բանակը վաղուց արդեն հարյուր միլիարդավոր դոլարի վերազինման ծրագիր է իրականացնում, բազում ժամանակակից զենքերի կողքին ձեռք է բերում նաեւ հարյուր հատ ամերիկյան 5-րդ սերնդի կործանիչներ, իսկ Ռուսաստանում նման ինքնաթիռների ստեղծման աշխատանքները դեռ նոր են սկսվել:

Государственный визит президента России Дмитрия Медведева в Армению оставил в тени проходящие параллельно турецко-азербайджанские встречи. Накануне визита Медведева в Армению, 16–17 августа, президент Турции Абдулла Гюль с официальным визитом находился в Азербайджане. В рамках этого визита было подписано соглашение о стратегическом партнерстве и взаимной помощи между Турцией и Азербайджаном. Документ предполагает наличие турецких военных подразделений на территории Азербайджана, или, другими словами, создание военных баз члена НАТО Турции в Азербайджане.
После визита Медведева российские и армянские эксперты, говоря о новом уровне армяно-российских отношений, затронули также тему возможного увеличения роли Турции в регионе, принимая во внимание последнее турецко-азербайджанское соглашение. В частности, в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am глава Российского центра военного прогнозирования Анатолий Цыганок выразил точку зрения, что возможна дислокация турецкой военной базы также в Нахиджеване. По его словам, это «можно предположить из прозрачных намеков Гюля в Азербайджане». Помимо Цыганка, многие российские эксперты, затрагивая последние армяно-российские события, высказывались о повышении роли Армении в регионе, об увеличении стратегического значения России, а также вскользь отмечали, что наблюдается также турецко-азербайджанское военное сближение.
«Последние действия Турции и возможность дислокации военной базы на территории Азербайджана являются прямым вызовом, брошенным России, и удивительно, что российские эксперты не говорят об этом правдиво»,– в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил военный эксперт Арцрун Ованнисян.
По его словам, визит Гюля в Азербайджан 15–17 августа был неслучаен. Оно было нарочно предусмотрено, так как турки знали, что в рамках визита Медведева Армения и Россия подпишут документ об увеличении полномочий 102-й военной базы. «Своим визитом Гюль нанес «ответный удар» кавказскому триумфу Медведева и, фактически, дал ясно понять, что у него на Южном Кавказе есть не меньшие притязания, чем у России»,– отметил эксперт, подчеркнув, что нынешняя администрация Турции является разработчиком и носителем неоосманизма.
По словам Ованнисяна, неоосманизм – это политическая идеология, направленная на увеличение влияния современной Турции, которая предполагает увеличение влияния Турции, охватывая границы бывшей Османской империи (идеология не отказывается также от пантюркизма и ожидает лидерства также во всем мусульманском и тюркском мире). «Гюль, Эрдоган и Давудоглу всему миру заявили, что внешняя политика их правительства направлена на то, чтобы восстановить былое влияние Османского господства. Однако первым крупным государством, мешающим осуществлению этой идеологии, является Россия, и вновь удивительно, что российские эксперты почти не затрагивают эту тему»,– заметил Ованнисян, добавив, что увеличение полномочий российской военной базы или договор о турецко-азербайджанском стратегическом сотрудничестве нельзя считать локальными. По его словам, Турция делает реальные шаги, чтобы вывести Южный Кавказ из-под влияния России, на что Россия должна ответить более смелым шагом.
«На разных плоскостях ходят слухи о возможности открытия турецкой военной базы в Нахиджеване. По-моему, это просто абсурд, и на эти слухи Россия должна отреагировать на государственном уровне, так как существует Московский договор 1921 г., согласно которому решение любого вопроса, связанного с военным присутствием в Нахиджеване, взяли на себя Россия и Турция. Пребывание не военной базы, но даже рядового солдата в Нахиджеване является вопросом межгосударственного обсуждения для этих двух государств»,– отметил военный эксперт, добавив, что аннулирование или даже пересмотр этого договора подвергнет регион огромному риску. «Возникнет взрывоопасная ситуация, военная арена которой будет гораздо шире, чем карабахский конфликт, так как географическое положение Нахиджевана имеет стратегическое значение для реализации программы пантюркизма»,– отметил Ованнисян.
Эксперт также коснулся заключений российских коллег, согласно которым, предпринимая какие-то шаги в Нахиджеване, Турция не захочет испортить отношения с Россией, так как Анкара и Москва заключили договоры о крупных инвестиционных программах. «Игла, делающая инъекцию Турции, в настоящее время является российской, однако не следует забывать, что на протяжении последних нескольких сот лет турки поменяли несколько «врачей» в лице Франции, Британии, Германии, США, а усиление государства они всегда направляли на конфронтацию с Россией»,– подчеркнул Ованнисян, заметив, что воспользовавшись тем, что они выходят из-под американского влияния, турки делают связи с Россией более тесными, однако, по большому счету, это очередной шаг по перемене донора развития экономики.
По убеждению эксперта, Турция остается и будет оставаться традиционным противником России, так как Турция хочет видеть в сфере своего влияния все Среднюю Азию вплоть до Сибири, весь Кавказ, территорию до реки Волги и Татарстан, а также Крым и Украину. «Что же касается российской иглы, то не исключено, что завтра турки заменят его на китайскую или индийскую, или же, продолжая сидеть на российской, продолжат свое дело»,– сказал он.
Напомним, что в годы военных действий карабахского конфликта в прессе периодически появлялись слухи о том, что в Нахиджеване и Азербайджане действуют турецкие военные подразделения и что оборону Нахичеванской автономной области взяли на себя подразделения турецких вооруженных сил. Так что не один раз русские, недооценив либо не обратив внимания на турок, встают перед большими или маленькими проблемами. К слову, турецкая армия уже давно реализует программу переоснащения на сотни миллиардов долларов, вместе с многочисленными видами современного оружия приобретает также сто американских истребителей 5-го поколения, а в России работы по созданию подобных самолетов были начаты лишь недавно.