Ռուսաստանի նախագահ  Դմիտրի Մեդվեդեւի Հայաստան կատարած  պետական այցը, լրատվական դաշտում ստվերեց զուգահեռ ընթացող թուրք-ադրբեջանական հանդիպումները։ Մեդվեդեւի Հայաստան  այցի նախօրեին՝ օգոստոսի 16-17-ը Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը պաշտոնական այցով Ադրբեջանում էր, որի շրջանակում ստորագրվեց «Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմավարական գործընկերության եւ փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագիրը։ Այն Ադրբեջանի տարածքում թուրքական ռազմական ստորաբաժանումների առկայություն է ենթադրում, կամ այլ կերպ ասած ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի ռազմաբազաների ստեղծում Ադրբեջանում։
Ռուս եւ հայ փորձագետները Մեդվեդեւի այցից հետո, հայ-ռուսական հարաբերությունների նոր մակարդակի մասին խոսելիս, նաեւ անդրադարձան տարածաշրջանում Թուրքիայի դերի հնարավոր մեծացման թեմային, հաշվի առնելով ստորագրված թուրք-ադրբեջանական վերջին համաձայնագիրը։ Մասնավորապես NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում Ռազմական կանխատեսման ռուսաստանյան կենտրոնի ղեկավար Անատոլի Ցիգանոկը կարծիք հայտնեց, որ հնարավոր է թուրքական ռազմակայանի տեղակայում նաեւ Նախիջեւանում։ Ըստ նրա՝ դա «կարելի է ենթադրել Ադրբեջանում Գյուլի կատարած թափանցիկ ակնարկներից»։ Բացի Ցիգանոկից, բազմաթիվ այլ ռուս փորձագետներ հայ-ռուսական վերջին իրադարձություններին անդրադառնալով՝ նշում էին տարածաշրջանում Հայաստանի դերի բարձրացման, Ռուսաստանի ռազմավարական նշանակության մեծացման մասին, հպանցիկ խոսելով, որ նկատվում է նաեւ թուրք-ադրբեջանական ռազմական մերձեցում։
«Թուրքիայի վերջին գործողությունները, եւ Ադրբեջանի տարածքում  ռազմակայանի տեղակայման հնարավորությունը ուղիղ մարտահրավեր է՝ նետված Ռուսաստանին, եւ զարմանալին այն է, որ ռուս փորձագետները դրա մասին շիտակ չեն ասում»,- NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 15-17-ը Գյուլի այցելությունը Ադրբեջան պատահական չէր։ Այն դիտմամբ էր նախատեսված, քանի որ թուրքերը տեղյակ էին, որ Մեդվեդեւի այցի շրջանակում Հայաստանն  ու Ռուսաստանը 102-րդ ռազմաբազայի լիազորությունների  ավելացման մասին փաստաթուղթ են ստորագրելու։ «Գյուլն իր այցով «հակահարված տվեց» Մեդվեդեւի  կովկասյան տրիումֆին, ու փաստորեն պարզ հասկացրեց, որ ինքը Հարավային Կովկասում  Ռուսաստանից պակաս հավակնություններ չունի»,- նշեց փորձագետը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիայի ներկայիս վարչակազմը նեոօսմանիզմի մշակողն ու կրողն է։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ նեոօսմանիզմը ներկայիս Թուրքիայի ազդեցության  մեծացմանն ուղղված քաղաքական  գաղափարախոսություն է, որը ենթադրում  է Թուրքիայի ազդեցության մեծացում, ընդգրկելով նախկին օսմանյան կայսրության  սահմանները (գաղափարախոսությունը չի հրաժարվում պանթուրքականությունից, եւ լիդերություն է ակնկալում նաեւ ողջ մահմեդական ու թյուրքական աշխարհում):
«Գյուլը, Էրդողանը եւ Դավութօղլուն, ի լուր աշխարհի հայտարարել են, որ իրենց կառավարության արտաքին  քաղաքականությունը միտված է վերականգնելու  Օսմանյան տիրապետության նախկին ազդեցությունը։ Սակայն գաղափարախոսության իրականացմանը  խանգարող առաջնային խոշոր պետությունը  Ռուսաստանն է, եւ կրկին զարմանալի  է, որ ռուս փորձագետները այս թեմային  գրեթե չեն անդարադառնում»,- նկատեց Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ ռուսական ռազմաբազայի լիազորությունների  մեծացումը, կամ թուրք-ադրբեջանական ռազամավարական համագործակցության  մասին պայմանագրերը չի կարելի լոկալ համարել: Ըստ նրա՝ Թուրքիան ռեալ քայլեր է ձեռնարկում Հարավային Կովկասը Ռուսաստանի ազդեցությունից դուրս բերելու համար, որին Ռուսաստանը ավելի համարձակ քայլով պիտի պատասխանի:
«Տարբեր հարթություններում,  Նախիջեւանում թուրքական ռազմակայանի բացման հավանականության մասին լուրեր են շրջանառվում։ Իմ կարծիքով, դա պարզապես աբսուրդ է, եւ այս լուրերին Ռուսաստանը պետք է պետական մակարդակով արձագանքի, քանի որ գոյություն ունի 1921 թվականի  Մոսկվայի պայմանագիրը, ըստ որի՝ Նախիջեւանում ռազմական ներկայության հետ կապված ցանկացած հարցի լուծումը ստանձնել են Ռուսաստանն ու Թուրքիան: Ոչ թե ռազմակայանի, այլ նույնիսկ մի շարքային զինվորի Նախիջեւանում գտնվելը այս երկու պետությունների միջպետական քննարկման  խնդիր է»,- նշեց ռազմական փորձագետը՝ ավելացնելով, որ այս պայմանագրի չեղյալ հայտարարելը կամ նույնիսկ վերանայելը տարածաշրջանը հսկայական վտանգի կենթարկի։
«Կառաջանա պայթունավտանգ  իրավիճակ, որի ռազմական թատերաբեմը շատ ավելի լայն կլինի, քանի ղարաբաղյան հակամարտությունը, որովհետեւ Նախիջեւանի աշխարհագրական դիրքը պանթուրքիստական  ծրագիրն իրականացնելու համար  ռազմավարական նշանակություն ունի»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Փորձագետն անդրադարձավ  նաեւ ռուս գործընկերների այն եզրակացություններին, որ Նախիջեւանում որեւէ քայլեր ձեռնակելով, Թուրքիան չի կամենա փչացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, քանի որ Անկարան եւ Մոսկվան  խոշոր ներդրումային ծրագրերի պայմանագրեր ունեն կնքած։ «Թուրքիային ներարկող ասեղը ներկայումս ռուսական է, բայց պետք չէ մոռանալ, որ թուրքերը վերջին մի քանի հարյուր տարում ի դեմս Ֆրանսիայի, Բրիտանիայի, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի մի քանի «բժիշկ» են փոխել, իսկ պետության հզորացումը միշտ էլ ուղղել են Ռուսաստանի հետ առճակատման»,- ընդգծեց Հովհաննիսյանը՝ նկատելով, որ ամերիկյան ազդեցությունից դուրս գալու հանգամանքն օգտագործելով՝ թուրքերը մերձեցնում են կապերը Ռուսաստանի հետ, սակայն խոշոր հաշվով սա տնտեսության զարգացման դոնորին փոփոխելու հերթական քայլն է։
Փորձագետի համոզմամբ՝ Ռուսաստանը մնում է եւ կմնա Թուրքիայի  ավանդական ախոյանը, քանի որ Թուրքիան իր ազդեցության ոլորտում ցանկանում  է տեսնել ողջ Միջին Ասիան ընդհուպ մինչեւ Սիբիր, ամբողջ Կովկասը, մինչեւ  Վոլգա գետ եւ Թաթարստան, ինչպես նաեւ Ղրիմն ու Ուկրաինան։ «Ինչ մնում է ռուսական ասեղին, ապա բացառված չէ, որ վաղը թուրքերը կփոխարինեն այն չինականով կամ հնդկականով, կամ էլ ռուսականին նստած կշարունակեն իրենց գործը»,- կարծիք հայտնեց նա:
Հիշեցնենք, որ ԼՂ հակամարտության ռազմական գործողությունների  տարիներին, մամուլում պարբերաբար լուրեր էին շրջանառվում, որ Նախիջեւանում եւ Ադրբեջանում թուրքական ռազմական ստորաբաժանումներ են գործում, եւ որ Նախիջեւանի ինքնավար մարզի պաշտպանությունը ստանձնել են թուրքական զինված ուժերի ստորաբաժանումները։ Այնպես, որ մեկ անգամ չէ, որ ռուսները թուրքերին թերագնահատելով կամ ուշադրությունից դուրս թողնելով, մեծ ու փոքր խնդիրների առաջ են կանգնել: Ի դեպ՝ թուրքական բանակը վաղուց արդեն հարյուր միլիարդավոր դոլարի վերազինման ծրագիր է իրականացնում, բազում ժամանակակից զենքերի կողքին ձեռք է բերում նաեւ հարյուր հատ ամերիկյան 5-րդ սերնդի կործանիչներ, իսկ Ռուսաստանում նման ինքնաթիռների ստեղծման աշխատանքները դեռ նոր են սկսվել:

RF President Dmitry Medvedev’s state visit to Armenia overshadowed the earlier begum Turkish-Azerbaijani meetings. On August 16-17, Turkish President Abdullah Gul was on an official visit to Baku. A Turkish-Azerbaijani agreement on strategic partnership and mutual assistance was signed during the visit. The document provides for the deployment of Turkish military units in Azerbaijan or, in other words, the creation of military bases of Turkey, a NATO member, in the country.
Following the Russian leaders’ visit, Russian and Armenian experts, speaking of a new level of bilateral relations, addressed the possible enhancement of Turkey’s role in the region in the context of the latest Azerbaijani-Turkish agreements. Talking to NEWS.am, Head of the Russian Center of Military Forecasts Anatoly Tsyganok voiced the opinion that a Turkish military base might be deployed in Nakhichevan as well. “It can be supposed due to Gul’s gentle hints in Azerbaijan,” he said. Many other Russian experts, addressing the recent developments in Armenian-Russian relations, have spoken of Armenia’s increasing role in the region, Russia’s greater strategic role, pointing out closer Turkish-Azerbaijani military ties.
“Turkey’s latest actions, as well as possible deployment of a military base in Azerbaijan, are nothing but a challenge sent to Russia. It is surprising Russian experts are not frank about it,” the military expert Artsrun Hovhannisyan told NEWS.am.
President Gul’s visit to Azerbaijan on August 15-17 was not mere coincidence. It was planned in advance, as Turks knew Armenia and Russian were going to sign a document on military base #102. “Gul’s visit was ‘a counterblow’ to Medvedev’s Caucasian triumph, which made it clear Turkey laid as serious claims to the South Caucasus as Russia did,” the expert said. He stressed that the current Turkish administration is the author and bearer of Neo-Ottomanism.
Hovhannisyan believes Neo-Ottomanism is a political ideology aimed at extending Turkey’s influence over the borders of the former Ottoman Empire. This ideology also supports Pan-Turkism and lays claims to leadership in the entire Islamic and Turkic world. “Gul, Erdogan and Davutoglu told the whole world their foreign policy was aimed at restoring the once great influence of the Ottoman Empire. However, Russia is the first world power preventing this ideology from becoming reality. So it is really surprising that Russian experts hardly address the topic,” Hovhannisyan said. Delegating greater powers to the Russian military base or the Turkish-Azerbaijani agreement on strategic partnership can by no means be considered local factors. Turkey is making obvious moves to bring the South Caucasus from under Russia’s control. In response, Russia should make a bolder step, the expert said.
“Rumors about possible reopening of a Turkish military base in Nakhichevan are circulating at various levels. I think it is absurd, and Russia should properly respond at a state level. Under a Moscow Treaty of 1921, Russia and Turkey pledged to deal with any issue related to military presence in Nakhichevan. Even a soldier’s presence – to say nothing of a military base – is a matter of bilateral intergovernmental discussions,” the expert said. Abrogating or even revising the treaty poses a great risk to the region. “An explosive situation may develop, with potential hostilities of a much larger scale than the Nagorno-Karabakh conflict – Nakhichevan’s geographical location is of strategic importance for Pan-Turkism programs,” Hovhannisyan said.
The Armenian expert also commented on his Russian counterparts’ opinion that in making moves toward Nakhichevan Turkey would not damage its relations with Russia – Ankara and Moscow signed agreements on large-scale investment programs. “The needle for injecting Turkey is presently in Russia’s hands. It should be remembered, however, that Turkey has changed several doctors over the past several hundred years – France, Great Britain, Germany and the United States – and, after being strengthened, aimed its power at Russia,” Hovhannisyan said. Taking advantage of the fact of its getting out of the U.S. control, Turkey is strengthening its ties with Russia. On a large scale, it is one more step to get a new donor for economic development.
Turkey will remain Russia’s traditional rival, as it seeks to extend its influence over entire Central Asia, as far as Siberia, the entire Caucasus, as far as the Volga River and Tatarstan, as well as the Crimea and Ukraine. “As to the Russian needle, Turkey may replace it with a Chinese or Indian one tomorrow. Or it will continue on the Russian needle, ‘doing its business’,” Hovhannisyan said.
NEWS.am reminds readers that during the hostilities in Nagorno-Karabakh the press circulated rumors about Turkish companies in Nakhichevan and Azerbaijan, which pledged to defend Nakhichevan. Indeed, Russians repeatedly faced big and little problems after ignoring or underestimating the Turkish factor. For example, the Turkish army has for a long time been implementing a re-equipment program worth hundreds of billions of U.S. dollars. Besides numerous types of modern weapons, it plans to purchase 100 U.S. fighters of the 5th generation, whereas Russia only recently started the relevant development work.