Մայիսին մի շարք ապրանքային շուկաներում նկատվում են գնային փոփոխություններ, այդ թվում` սոցիալական նշանակության ապրանքային շուկաներում; Այդ մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Նրա խոսքով` ՏՄՊՊՀ-ն մի շարք ապրանքային շուկաներում մոնիտորինգ է իրականացնում երկօրյա կտրվածքով: Մոնիտորինգի արդյունքները վկայում են, որ գնային փոփոխություններ առկա են հիմնականում ներմուծված ապրանքների գծով: Տեղական արտադրանքները, ինչպես օրինակ, հավի ձուն, միսը կամ կաթնամթերքը էական գնային փոփոխություն չունեն:
«Կան շուկաներ, որտեղ կենտրոնացվածության աստիճանը ցածր է, սակայն գներին փոփոխություն առկա է` ոսպ, ձավար, ոլոռ, բրինձ: Ուսումնասիրության արդյունքից այն պատկերն է, որ փոխարժեքը կարող է ազդեցություն թողնել: Գիտեք` տարվա սկզբին 385 դրամ էր դոլարի փոխարժեքը, հիմա 405-406 դրամ է: Առաջին հերթին փոխարժեքը տնտեսության վրա ազդում է ներմուծված ապրանքների գծով»,- ասաց Ա. Շաբոյանը:

В мае на ряде товарных рынков наблюдаются ценовые изменения, в том числе на товарных рынках социального значения. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян.
По его словам, Комиссия проводит мониторинг на ряде товарных рынков в двухдневном отрезке. Результаты мониторинга свидетельствуют о том, что ценовые изменения имеют место в основном по части импортируемых  товаров. Цены на местные продукты, например яйца, мясо и молочные продукты, существенно не изменились.
«Есть рынки, где степень концентрации невысока, однако ценовые изменения есть: чечевица, пшеничная крупа, горох, рис. Из результатов исследования следует, что курс валюты может оказывать влияние. Знаете, в начале года курс доллара был равен 385 драмам, а сейчас – 405 - 406 драмам. В первую очередь, курс влияет на экономику по части импортируемых  товаров», – сказал Шабоян.