ՌԴ Սվերդլովի շրջանի Սերով քաղաքում առեւանգված օդանավում է գտնվել քաղաքային անվտանգ ճանապարհային երթեւեկության  պետական տեսչության պետ Դմիտրի Ուշակովը:
Ուղեւորնների թվում նաեւ տեսչության երեք այլ աշխատակիցներ են եղել, օդանավակայանի պահակը, մասնավոր ընկերության մի հսկիչ: Այնտեղ կարող է լինել նաեւ տեսուչներից մեկի քույրը, երիտասարդ գործազուրկ մի տղա, թոշակառու, անհատ ձեռներեց եւ բջջային կապի սրահի վաճառող: Օդանավը վարել է Օրենբուրգի շրջանի օրսկցի օդաչու Խաթիբ Կաշապովը:
Օդանավը վարձակալվել էր անտառային հրդեհների դիտարկման համար: Դրա աշխատանքում եռօրյա ընդմիջում էր եղել եւ որոշվել էր այդ ընթացքն անցկացնել Սերովում, գրում է lenta.ru-ն:
Ինչպես հաղորդել էր NEWS.am-ը, օդաչուն ընկերների եւ օդանավակայանի պահակի հետ առեւանգել են Ան-2 օդանավն անմիջապես Սվերդլովի շրջանի օդանավակայանից: Միջադեպը տեղի է ունեցել հունիսի 11-ին:
Նախնական տվյալներով` օդաչու Խաթիբ Կաշապովը աշխատավայր է տարել ընկերներին: Խումբը հարբել է եւ որոշել օդանավով զբոսնել: Առանց որեւէ թույլտվության օդաչուն ըկերներին նստեցրել է Ան-2 օդանավ, գործի դրել շարժիչը եւ օդ բարձրացել:
Որոշ վարկածներով` խումբը մտադիր է եղել մեկնել ձկնորսության կամ բաղնիք, սակայն օդանավի գտնվելու վայրն առայժմ անհայտ է: Հնարավոր է, առեւանգողներին հաջողվել է ինչ-որ տեղ թաքնվել, չի բացառվում նաեւ վթարի ենթարկվելու տարբերակը: Կատարվում են որոնողական աշխատանքներ:

На борту самолета Ан-2, угнанного в городе Серов Свердловской области, находился глава городской Государственной инспекции безопасности дорожного движения Дмитрий Ушаков.
Среди пассажиров еще три инспектора ГИБДД, сторож аэропорта, охранник частной фирмы. На борту может находиться также сестра одного из инспекторов, некий неработающий молодой человек, пенсионер, индивидуальный предприниматель и продавец салона сотовой связи. Управляет самолетом пилот из Орска Оренбургской области Хатиб Кашапов.
Самолет был арендован для мониторинга лесных пожаров. У него случился трехдневный перерыв в работе, и было решено переждать это время в Серове, сообщает «Лента.Ру».
Как ранее сообщали Новости Армении – NEWS.am, летчик с друзьями и сторож аэродрома угнали самолет Ан-2 прямо со стоянки в Свердловской области. Инцидент произошел 11 июня.
По предварительной информации, летчик Хатиб Кашапов привел на работу своих друзей. Компания выпила и решила покататься на самолете. Без всякого разрешения летчик усадил приятелей в Ан-2, завел мотор и взлетел.
По некоторым версиям компания собиралась отправиться на рыбалку или в баню, однако до сих пор местонахождение самолета неизвестно. Возможно, угонщикам удалось где-то приземлиться, а, возможно, самолет потерпел крушение. Ведутся поиски.