Սվերդլովում Ան-2 կորած օդանավի թռիչքի հնարավոր շառավղում փրկարարները յուղի հետք են հայտնաբերել:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ Սվերդլովի շրջանում օդաչուն ընկերների եւ օդանավակայանի պահակի հետ առեւանգել են Ան-2 օդանավը հենց կայանատեղից: Միջադեպը տեղի էր ունեցել հունիսի 11-ին:
Նախնական տեղեկատվությամբ` օդաչու Հաթիփ Կասատովը աշխատավայր է բերել ընկերներին: Խումբը հարբել է եւ որոշել են օդանավ քշել: Առանց որեւէ թույլտվության օդաչուն ընկերներին նստեցրել է օդանավ Ան-2-ը, գործի դրել շարժիչը եւ թռել:
Ավելի ուշ հաղորդվել էր, որ գողացված օդանավում է գտնվել քաղաքային անվտանգ ճանապարհային երթեւեկության  պետական տեսչության պետ Դմիտրի Ուշակովը: Ուղեւորների թվում նաեւ տեսչության երեք այլ աշխատակիցներ են եղել:
Նախօրեին հետաքննությանը մոտ կանգնած աղբյուրը հաղորդել էր որոշ մանրամասներ: Պարզվում է, որ «կուկուրուզնիկը» գրեթե ամեն օր օգտագործվել է առեւտրային նպատակներով, այդ պատճառով առանց թույլտվության թռիչքը ոչ ոքի չի զարմացրել: Օդաչուն ոչ քարտեզ է վերցրել, ոչ նավիգատոր` կառավարման համար ունենալով միայն կողմնացույց:
Պարզվել է, որ օդանավով թռիչքների ծառայության մատուցումը պարբերաբար կրկնվել է եւ ունեցել է նախանշված գին` 4-5 հազար ռուբլի բոլորից միասին` մեկ թռիչքի համար:

В Свердловской области, в радиусе возможного полета пропавшего самолета Ан-2, спасатели обнаружили масляное пятно.
«Интерфаксу» сообщили, что к месту обнаружения масляного пятна перенаправлены все спасательные службы.
Как ранее сообщалo Новости Армении – NEWS.am, летчик с друзьями и сторож аэродрома угнали самолет Ан-2 прямо со стоянки в Свердловской области. Инцидент произошел 11 июня.
По предварительной информации, летчик Хатиб Кашапов привел на работу своих друзей. Компания выпила и решила покататься на самолете. Без всякого разрешения летчик усадил приятелей в Ан-2, завел мотор и взлетел.
Позднее появилось сообщение, что на борту угнанного самолета находился глава городской Государственной инспекции безопасности дорожного движения Дмитрий Ушаков. Среди пассажиров были еще три инспектора ГИБДД.
Накануне источник, близкий к следствию, прояснил для «МК» некоторые детали нашумевшей истории. Так, выясняется, что «кукурузник» чуть ли не ежедневно использовался в коммерческих целях, поэтому полет подвыпившей компании без разрешения воздушных служб никого не удивил. При этом пилот Кашапов в полет не взял с собой ни карты, ни навигатора, используя для управления «Ан-2» только компас.
Дело в том, что, как выяснилось, услуга по полету предоставлялась пилотом «Ан-2» регулярно и по вполне умеренной цене — 4–5 тысяч рублей со всех за один полет.