Սիրիայի իշխանություններն ԱՄՆ-ին, Իսրայելին, Սաուդյան Արաբիային եւ Քաթարին մեղադրել են Թուրքիայի տարածքում ընդդիմադիրների մարտական պատրաստականության գործը գլուխ բերելու համար: Այդ մասին ասված է ՄԱԿ-ոմ Սիրիայի դեսպան Բաշար Ջաֆարիի Անվտանգության խորհրդին ուղղված նամակում, հաղորդում է Al-Arabiya հեռուստաալիքը:
Նամակում հաստատվում է, որ Քաթարը, Թուրքիան եւ Սաուդյան Արաբիան «աջակցություն, ֆինանսավորում են ցուցաբերում եւ զինում սիրիացի ապստամբներին»:
«Թուրքիան իր տարածքում ռազմական ճամբարների ցանց է ստեղծել, որոնք կառավարում են Իսրայելի, Քաթարի, ԱՄՆ-ի եւ Սաուդյան Արաբիայի հետախուզական ծառայությունները: Այդ կենտրոնները ծառայում են Հալեպում եւ այլ սիրիական քաղաքներում ահաբեկիչների վերահսկման եւ զինված հարձակումների կազմակերպման համար», - ասվում է նամակում, հաղորդում է rbc-ն:
ՄԱԿ-ում Սիրիայի դեսպանը նաեւ մեղադրել է  արեւմտյան պետություններին եւ Թուրքիային տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը խախտելու մեջ: Դրա հետ կապված Բ. Ջաֆարին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին կոչ է արել այդ երկրների վրա ճնշում գործադրել` ընդդիմադիրներին աջակցության դադարեցման նպատակով:

Власти Сирии обвинили Израиль, США, Саудовскую Аравию и Катар в организации военной подготовки оппозиционеров на территории Турции. Об этом сказано в письме Совету Безопасности от посла Сирии в ООН Башара Джаафари, передает телеканал Al-Arabiya.
В послании утверждается, что Катар, Турция и Саудовская Аравия «оказывают поддержку, финансирование и снабжают оружием сирийских повстанцев».
«Турция создала на своей территории сеть военных лагерей, которыми управляют разведслужбы Израиля, Катара, США и Саудовской Аравии. Эти центры служат для наблюдения и организации вооруженных нападений террористов в Алеппо и других сирийских городах», - говорится в письме, передает РБК.
Посол Сирии в ООН также обвинил западные государства и Турцию в развертывании кампании «по изменению баланса сил в регионе». В связи с этим Б.Джаафари призвал Совбез ООН оказать на эти страны давление с целью прекращения поддержки оппозиционеров.