Հայաստանում կան կամավորներ, որոնք ցանկություն են հայտնել կամավորական ջոկատ կազմել եւ գնալ Սիրիա՝ պաշտպանելու հայաշատ բնակավայրերը։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 26-ին, հայտարարել են ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մոտ հավաքված մի քանի տասնյակ քաղաքացիներ, որոնք «UN stop terrorist Turkey, save kids’ lives”, «UN silence supports Turkey», «Քեսաբը հայտարարում է նոր ԱՍԱԼԱ-ի ծնունդ, հայտարարվում է զորահավաք» եւ նմանատիպ այլ գրություններով պաստառներով բողոքի ակցիա են անցկացրել ՄԱԿ-ի գրասենյակի մոտ՝ պահանջելով խստորեն դատապարտել Սիրիայի հայաշատ Քեսաբ շրջանում Թուրքիայի ահաբեկչական քայլերը եւ դրանց տալ համապատասխան իրավական գնահատական, իսկ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ (ֆոտոռեպորտաժ
«Ցանկանում ենք 20-30 հոգանոց ջոկատ կազմել։ Այս մտքի մասին մենք կհայտնենք կառավարությանը։ Այս ջոկատն ավելի շատ կարող է սիրիահայերին օգնել հոգեպես, որպեսզի նրանք զգան, որ իրենց հայրենակիցներն իրենց կողքին են եւ անհրաժեշտ պահին իրենց հետ կլինեն»,- NEWS.am-ին ասաց նախաձեռնության անդամներից մեկը՝ Արման Մխիթարյանը։
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ի լռությունը տարօրինակ է. «Մենք ուզում ենք հիշեցնել այս կառույցին, թե ինչ նպատակների է այն կոչված ծառայելու։ Մենք դատապարտում ենք ՄԱԿ-ի լռությունը։ Սա հանցագործություն է։ Սա լուռ համաձայնություն է Թուրքիայի արարքների հետ»։
Քաղաքացիները նամակ հանձնեցին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակ, որում ասվում է. «Թուրքիան խախտել է միջազգային բոլոր օրենքներն ու պարտավորվածությունները՝մարտի 21-ին գնդակոծելով Սիրիայում գտնվող հայկական Քեսաբ գյուղը։ Սա Ցեղասպանության շարունակությունն է։ Թուրքիան ձգտում է Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ իրականությունը դարձնել իր կողմից ծրագրված ոճիրը»։

YEREVAN. – There are volunteers in Armenia who have expressed a wish to set up a volunteer detachment and head to Syria to protect the Armenian-populated areas (PHOTOS).
Several dozens of Armenian citizens, who on Wednesday staged a demonstration in front of the UN Office in Armenia, told the aforementioned to reporters.
“We want to form a 20-30 member detachment. We will inform the [Armenian] government about this idea.
“[But] for the most part, this detachment can help the Syrian Armenians emotionally, so they sense that their compatriots stand with them, and they will be with them at the moment of need,” initiative member Arman Mkhitaryan told Armenian-NEWS.am.
In his words, however, the UN’s silence on this matter is strange.
“We want to remind this organization the objectives it is called to serve. We condemn the UN’s silence; this is a crime, a silent acquiescence to Turkey’s actions,” Mkhitaryan added.
Subsequently, the protestors handed a respective letter to the UN Office in Armenia.
In the early morning on March 21, armed militants from the Jabhat al-Nusra Islamic terrorist group infiltrated into northern Syria’s Latakia Governorate, which is predominantly inhabited by Armenians and Alawites, from four directions. Two large groups of terrorists had launched the attack from Turkey. About 600 Kessab-Armenian families are currently sheltered in Latakia city. On March 23, Turkish fighter planes downed a Syrian military aircraft that was conducting a mission against the Islamic terrorists in Kessab. On Monday, a group of Armenian parliament members headed to Latakia.