Քալիֆորնիայի Սենատի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչումը ադրբեջանական ռազմական արկածախնդրության պատասխանն էր, օգոստոսի 29-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Միջազգային եւ անվտանգության հարցերի  հայկական ինստիտուտի ղեկավար, քաղաքական վերլուծաբան Ստեփան Սաֆարյանը:
Ադրբեջանի ռազմական արկածախնդրությունը, ըստ նրա,  վտանգում էր հենց Արեւմուտքի ծրագրերը: «Այսինքն՝ Քալիֆորնիայի Սենատի կողմից ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչումը կարելի է որոշակի պատասխան քայլ համարել Ադրբեջանի նկատմամբ», - նշել է Ստեփան Սաֆարյանը, հիշեցնելով, որ արկածախնդրությունը տեղի է ունեցել Արեւմուտքի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածության ուժեղացման պայմաններում:
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի համար ձեռնտու էր այն, ինչ արեց Ադրբեջանը: «Մոսկվայի կողմից զենք վաճառելը Բաքուն ընդունել է որպես Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների վատթարացման արդյունք, լուռ համաձայնություն՝ այդ զենքը Հայաստանի դեմ օգտագործելու հարցում:  Ռուսաստանին այդ արկածախնդրությունն անհրաժեշտ էր՝ Արեւմուտքին ցույց տալու, որ  Հայաստանը եւ Ադրբեջանը գտնվում են ռուսական ազդեցության գոտում», - ընդգծել է Ստեփան Սաֆարյանը: Շփման գծում Ադրբեջանի վերջին արկածախնդրությունը, ըստ վերլուծաբանի,  շանտաժ էր նաեւ Արեւմուտքին: «Ալիեւը հատեց Ռուբիկոնը, որի համար պատասխան հարվածներ է ստանում: Հետօգոստոսյան իրադարձությունները ցույց տվեցին.  Արեւմուտքը Ալիեւին հասկացնում է, որ վերջինս մոտ է  սեփական իշխանությունը կորցնելուն», - կարծում է Ստեփան Սաֆարյանը:

Признание независимости Нагорного Карабаха Сенатом американского штата Калифорния последовало за азербайджанской военной авантюрой. Об этом на пресс-конференции 29 августа заявил руководитель Армянского института международных вопросов и безопасности, политический аналитик Степан Сафарян, коснувшись резолюции, принятой 28 августа Сенатом штата Калифорния США о признании независимости НКР.
Военная авантюра Азербайджана, по его словам, угрожала именно планам Запада. «То есть признание независимости Нагорного Карабаха Сенатом Калифорнии можно считать определенным ответным шагом в отношении Азербайджана», - отметил Степан Сафарян, напомнив, что авантюра произошла в условиях усиления напряженности между Западом и Азербайджаном.
России, добавил он, было выгодно то, что сделал Азербайджан. «Баку воспринял продажу оружия Москвой как результат ухудшения отношений России с Арменией, в качестве молчаливого согласия на использование этого оружия против Армении. России эта авантюра необходима была для того, чтобы показать Западу, что Армения и Азербайджан находятся в сфере российского влияния», - подчеркнул Степан Сафарян. Последняя авантюра Азербайджана на линии соприкосновения, по убеждению аналитика, была также шантажом по отношению к Западу. «Алиев перешел Рубикон, за что получает ответные удары. Поставгустовские события показали, что Запад дает понять Алиеву, что последний приближается к потере собственной власти», - выразил мнение Степан Сафарян.