Մեծ Բրիտանիայի Լեսթերի համալսարանի գիտնականները Լեսթերշիր կոմսության Հալլաթոն գյուղի մատուռի տարածքում 11 մարդու մնացորդներ են հայտնաբերել: Փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ այդ մարդկանց հողին են հանձնել 14-րդ դարում: ABC News-ի փոխանցմամբ, հնագետներին ավելի շատ ցնցել է ոչ թե կմախքների տարիքը, այլ տղամարդու եւ կնոջ մնացորդները:
Բանն այն է, որ զույգը մահացել է ձեռք ձեռքի բռնած: Այդպիսով, նրանք 700 տարի չեն բաժանվել միմյանցից: Հնագետները խոստովանել են, որ չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչու են տղամարդու եւ կնոջ, ինչպես նաեւ մնացած մարդկանց հուղարկավորել փոքրիկ մատուռում, այլ ոչ թե Հալլաթոնի եկեղեցում:
Leicester Mercury-ի փոխանցմամբ, գիտնականները ենթադրում են, որ նրանք հիվանդ են եղել, հանցագործ կամ հեռվից եկած ուխտավորներ, որոնց հրաժարվել են հուղարկավորել եկեղեցում:
Մասնագետներին արդեն հաջողվել է պարզել նրանցից մի քանիսի մահվան պատճառը: Փորձաքննության արդյունքների համաձայն՝ տղամարդկանցից մեկը մահացել է գլխի վնասվածքներին, հնարավոր է՝ մարտի ժամանակ գլխին ստացած կացնի հարվածից:
Բացի կմախքների հուզիչ միությունից եւ մյուս 9 մարդկանց կմախքներից, հնագետները նաեւ արծաթե պեննիներ են հայտնաբերել, քարի եւ ապակու բեկորներ: Գիտնականները մտադիր են շարունակել հետազոտությունը, որպեսզի պարզեն անբաժան զույգի մահվան պատճառները:

Ученые из университета Лестера в Великобритании нашли на территории часовни небольшой деревни Халлатон, расположенной в графстве Лестершир, останки 11 человек. Радиоуглеродный анализ показал, что люди были захоронены в XIV веке, но больше всего археологов поразил не возраст скелетов, а останки мужчины и женщины, сообщает ABC News.
Дело в том, что эта пара умерла, держась за руки, и, таким образом, не расставалась на протяжении 700 лет.  Археологи признались, что они не могут понять, почему тела мужчины и женщины, а также остальных девяти человек были похоронены в небольшой часовне, а не в церкви Халлатона.
Пока ученые придерживаются версии, согласно которой могильник использовался для погребений больных людей, преступников или пришедших издалека паломников, которых отказались хоронить в церкви, сообщает Leicester Mercury.
Специалистам уже удалось установить причину смерти нескольких человек. Так, согласно результатам экспертизы, один мужчина погиб от ранения в голову, возможно, от удара топором в бою, а вот молодой человек, похороненный с поджатыми к груди ногами, скорее всего, скончался от болезни - такая поза характерна для людей, страдающих от сильной боли в животе, например, при приступе острого панкреатита, передает FedPost.ru
Кроме трогательного союза скелетов и останков девяти человек, археологи также обнаружили серебряные пенни, осколки камня, штукатурки и стекол. Ученые планируют продолжить исследования, чтобы определить причину смерти неразлучных мужчины и женщины.