Ներկայումս Եվրասիական ինտեգրացիան ուշացնող օբյեկտիվ պատճառներ կան. Այս  գործընթացը պետք է ամրագրվի հայ-ռուսական երկկողմ դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդմամբ: Այս մասին սեպտեմբերի 29-ին Երեւան-Մոսկվա հեռուստակամրջի ընթացքում հայտարարել է Հասարակաքաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Եվսեեւը:
Ըստ նրա` եվրասիական անդամակցության գործընթացը լրջորեն կախված կլինի այն բանից, թե ինչպես կզարգանան իրադարձություններն Ուկրաինայի շուրջ:  Եվսեեւը նշել է, որ այդ անդամակցությանը բավական զգույշ է սկսել վերաբերվել Ղազախստանը: «Ներկայումս  լուրջ խնդիրներ կան Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ, եւ ռուս-ղազախական հարաբերությունների բեկման մասին խոսելը սխալ կլիներ», - ընդգծել է փորձագետը: Նա հավելել է, որ միաժամանակ ՉԺՀ-ն նույնպես սկսոմ է իր ինտեգրման նախագծերը, եւ այդ պայմաններում ԵՏՄ-ն պետք է պաշտպանի իր շահերը:  «Ես չէի ասի, որ ԵՏՄ-ն արագ կզարգանա», - նշել է փորձագետը: Խոսելով ռուս-հայկական հարաբերությունների մասին` Վլադիմիր Եվսեեւն ընդգծել է.  «Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները սկզբունքային են. մենք պետք ենք միմյանց՝ եւ ոչ միայն տնտեսական առումով»:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում հնարավոր է ԵՏՄ-ին Հայաստանի միացման պայմանագրի ստորագրումը:

В настоящее время есть объективные причины, сдерживающие евразийскую интеграцию: этот процесс должен быть укреплен усилением армяно-российских двусторонних союзнических отношений. Об этом 29 сентября в ходе телемоста Ереван – Москва заявил директор Центра общественно-политических исследований, военный эксперт Владимир Евсеев.
Процесс евразийской интеграции, по его словам, будет очень серьезно зависеть то того, как станут развиваться события вокруг Украины. Евсеев отметил, что довольно настороженно к этой интеграции стал относиться Казахстан. «В настоящее время есть серьезные проблемы между Россией и Казахстаном, и говорить о прорыве в российско-казахстанских отношениях было бы неправильно», - подчеркнул эксперт. Он добавил, что одновременно Китайская Народная Республика тоже начинает свои интеграционные проекты, и в этих условиях ЕАЭС должен будет отстаивать свои интересы. «Говорить о том, что Евразийский экономический союз будет быстро развиваться, я бы не стал», - выразил мнение эксперт. Коснувшись российско-армянских отношений, Владимир Евсеев подчеркнул: «Отношения между Россией и Арменией являются принципиальными: мы нужны друг другу и не только в экономике».
Напомним, что 10 октября текущего года в Минске возможно подписание договора о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу.