ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանում սիրիահայ 28 ընտանիք է ապրում՝ հիմնականում Կովսականում եւ Իշխանաձորում են։
Այս մասին նոյեմբերի 1-ի մամուլի ասուլիսում հայտնել է ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանի վերաբնակեցման վարչության պետ Ռոբերտ Մաթեւոսյանը։
Ըստ նրա` սիրիահայ 3 ընտանիքներ բնակվոմ են ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանի Բերձորում (Լաչին): «Իշխանաձորում եւ Կովսականում նրանք հիմնականում հողագործությամբ են զբաղվում: Պետությունը նրանց գյուղատնտեսական արտոնյալ վարկեր է տրամադրել: Կան սիրիահայերի ընտանիքներ, որոնք անկախ այն բանից, թե  ինչպիսին կլինի Սիրիայի հետագա իրավիճակը, կմնան Քաշաթաղում. նրանք իսկական քաշաթաղցիներ են դարձել», - ուրախությամբ ընդգծել է Ռոբերտ Մաթեւոսյանը:

В Кашатагском районе Нагорно-Карабахской Республики живут 28 семей сирийских армян: они проживают в основном в Ковсакане и Ишханадзоре. Об этом на пресс-конференции 1 ноября заявил начальник Управления переселения администрации Кашатагского района Нагорно-Карабахской Республики Роберт Матевосян.
По его словам, 3 семьи сирийских армян живут в административном центре Кашатагского района НКР Бердзоре (Лачин). «В Ишханадзоре и Ковсакане они в основном занимаются земледелием. Государство предоставило им привилегированные сельскохозяйственные кредиты. Есть семьи сирийских армян, которые, независимо от того, как сложится ситуация в Сирии, останутся в Кашатаге: они стали настоящими кашатагцами», - с радостью подчеркнул Роберт Матевосян.