Վերջին շրջանում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ շեշտակիորեն աճել են հակառակորդի կողմից իրականացվող հրադադարի ռեժիմի խախտումները: Առավել ինտենսիվ կրակահերթեր են արձանագրվում հատկապես ս.թ. նոյեմբերի 12-ին շփման գծի արեւելյան հատվածում՝ թշնամու կողմից խփված հայկական ուղղաթիռի անկման վայրի ուղղությամբ: Միայն նոյեմբերի 20-ի լույս 21-ի գիշերը նշված հատվածում ադրբեջանական բանակը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 190 անգամ, որից 8-ի դեպքում՝ նռնականետից եւ խոշոր տրամաչափի այլ զինատեսակներից:
ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե ՊԲ առաջապահ ուժերի կողմից ձեռնարկվել եւ ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ թույլ չտալու համար հակառակորդին մոտենալ ուղղաթիռի անկման վայրին:
Ներկա դրությամբ, ինչպես ուղղաթիռի անկման վայրը, այնպես էլ ողջ առաջնագիծը գտնվում է հայ դիրքապահների մշտական վերահսկողության տակ:

За последнее время по всему периметру линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана резко возросло число нарушений режима перемирия со стороны противника.
Наиболее интенсивная стрельба была зафиксирована 12 ноября на восточном направлении, в районе падения сбитого неприятелем карабахского вертолета.
Как сообщает пресс-служба Армии обороны НКР, только в ночь на 21 ноября азербайджанские ВС  из различного вида стрелкового оружии более 190 раз нарушили режим перемирия, из них в 8 случаях были применены гранатометы и крупнокалиберное вооружение.
Передовыми подразделениями Армии обороны были приняты меры для недопущения приближения противника к месту падения вертолета.
В настоящее время место падения вертолета, а также весь периметр линии соприкосновения, находятся под контролем карабахской стороны.