2015թ. համաշխարհային շուկան կբախվի նավթամթերքի գերավելցուկի հետ: Նման կանխատեսմամբ է հանդես եկես եկել Իրանի նավթի նախարար Բիջան Նադմար Զանգանեն:
Իր հերթին, Սաուդյան Արաբիայի նավթի նախարար Ալ ան-Նուայմին կարծում է, որ կարիք չկա նվազեցնել հումքի արտադրությունը, քանի որ նավթի գինը պետք է որոշվի շուկայում:
Վկայակոչելով փորձագետներին՝ աղբյուրը նշում է, որ «OPEC»-ը երկընտրանքի մեջ է: Կազմակերպության ներսում միասնական կարծիք այլեւս չկա: Նույնիսկ Սաուդյան Արաբիայում տարբեր քաղաքական գործիչներ կարող են բոլորովին հակասական հայտարարություններով հանդես գալ»:
«Նավթի շուկայում երկարաժամկետ կայունութան պահպանման համար OPEC-ին անհրաժեշտ է իջեցնել գները: Սակայն այդ քայլերից բոլորը վախենում են, քանի որ այս նվազեցումը ոչ մի կերպ կապված չէ OPEC-ի հետ եւ չի վերահսկվում ոչ Սաուդյան Արաբիայի եւ ոչ մեկի կողմից»:
Փորձագետների կանխատեսումներով՝ OPEC-ի համաժողովին ոչ մի էական որոշում չի ընունվի, իսկ Սաուդյան Արաբիայի եւ Իրանի նախարարների հայտարարությունները համաշխարհային հանրությանը նախապատրաստում են դրան:
ԵՄ-ը պատրաստվել է ՌԴ-ն փոխարինել Ադրբեջանով Ուկրաինայով գազ ստանալու համար
Եվրամիությունը պատրաստվել է Ռուսաստանը փոխարինել Ադրբեջանով...
Գազամատակարարման պլանային դադարեցումներ կլիներ Ավան վարչական շրջանում,  Առինջում,  Գեղարքունիքի Ծովինար բնակավայրում

В 2015 году мировой рынок столкнется с переизбытком нефтепродуктов. С таким прогнозом, как передает Вестник Кавказа, выступил министр нефти Ирана Биджан Намдар Зангане.
«Эксперты сходятся во мнении, что уже сейчас мы имеем переизбыток на нефтяном рынке, а в следующем году нас ожидает еще больший переизбыток», - заявил иранский министр.
В свою очередь, как сообщал ранее Вестник Кавказа, министр нефти Саудовской Аравии Али ан-Нуайми считает, что нефтедобытчикам не следует снижать производство сырья, поскольку цена нефти должна определяться рынком.
Ссылаясь на экспертов, источник отмечает, что «ОПЕК стоит на распутье. Внутри нее уже нет единого мнения. Даже внутри Саудовской Аравии разные политические фигуры могут делать совершенно противоположные заявления».
«ОПЕК для сохранения долгосрочной стабильности нефтяного рынка сейчас необходимо опустить цены. Но этих шагов все боятся, ведь то снижение, которое мы видим этой осенью, никак не связано с ОПЕК и не контролируется ни Саудовской Аравией, никем. Руководствуясь логикой рынка, сейчас должен произойти отскок выше $80, поэтому пока цены не уйдут ниже $65-70», - цитирует агентство своего собеседника.
На конференции ОПЕК, по прогнозам экспертов, не будет принято никаких существенных решений, а заявления министров Саудовской Аравии и Ирана к этому и готовят мировую общественность.