Շվեդիայի խորհրդարանը (Ռիգստագ) նոյեմբերի 26-ին վավերացրել է Վրաստանի՝ ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը, հաղորդում է Վրաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Որոշմանը կողմ է քվեարկել 249 պատգամավոր: Խորհրդարանը նաեւ որոշում է ընդունել, որի համաձայն երկրի կառավարությանը հանձնարարվել է ավարտել վավերացման գործընթացի տեխնիկական կողմը»,-ասված է Վրաստանի ԱԳՆ հաղորդագրությունում:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը Վրաստանը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան ստորագրել են հունիսի 27-ին Բրյուսելում: Նախքան փաստաղթղթի ամբողջական ուժի մեջ մտնելը անհրաժեշտ է այն վավերացնել այն ստորագրող երկրների խորհրդարաններում, Եվրախորհրդարանում եւ ԵՄ անդամ երկրների խորհրդարաններում: Վրաստանի խորհրդարանը այն վավերացրել է հուլիսի 18-ին:
Այս պահի դրությամբ Վրաստանի՝ Եմ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը վավերացրել է ԵՄ անդամ 7 երկիր՝ Ռումինիան, Լիտվան, Լատվիան, Սլովակիան, Մալթան, Բուլղարիան եւ Էստոնիան: Դրանից բացի, համաձայնագիրը վավերացրել են Հունգարիայի եւ Շվեդիայի խորհրդարանները եւ գործընթացն ավարտելու համար դիմել գործադիր իշխանություններին:

Законодательный орган Швеции 26 ноября ратифицировал Соглашение об ассоциации Грузии с Евросоюзом, сообщает пресс-служба МИД Грузии 27 ноября, сообщает «Новости-Грузия».
«Парламент Швеции (Риксдаг) ратифицировал Соглашение об ассоциации Грузии с Евросоюзом. Решение поддержали 249 депутатов. Парламент также принял постановление, согласно которому правительству Швеции поручено завершить техническую сторону процесса ратификации», - говорится в сообщении.
Соглашение об ассоциации с Евросоюзом Грузия, Молдова и Украина подписали в Брюсселе 27 июня. Для полного вступления документа в силу необходима ратификация в парламентах стран, подписавших его, Европарламенте и в парламентах стран-членов ЕС. Парламент Грузии ратифицировал документ 18 июля.
К этому времени Соглашение об ассоциации Грузии с ЕС ратифицировали семь стран-участниц Евросоюза: Румыния, Литва, Латвия, Словакия, Мальта, Болгария и Эстония. Помимо этого, документ ратифицировали законодательные органы Венгрии и Швеции, и для завершения процесса обратились к исполнительной власти.