Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի արարողություններն ԱՄՆ-ում գագաթնակետին կհասնեն մայիսի 7-9-ին Վաշինգտոնում կայանալիք միջոցառումներով: Այս մասին գրում է «Asbarez» պարբերականը:
Հայ-ամերիկյան բոլոր եկեղեցիները, հայրենակցական եւ բարեգործական կազմակերպությունները, քաղաքական խմբերը միավորվելու են, որպեսզի միասնաբար դիմեն ամերիկյան ժողովրդին եւ ամբողջ աշխարհին:
ԱՄՆ Եկեղեցիների ազգային խորհուրդն ու Կաթոլիկ եպիսկոպոսների Խորհուրդն ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային եւ Կոնգրեսի անդամներին հրավիրել են մասնակցել Վաշինգտոնի Մայր տաճարում տրվելիք էկումենիկ պատարագին:
Հատուկ ծիսակարգին մասնակցելու են Ամենայն Հայոց Գարեգին II եւ Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ I կաթողիկոսները: Վաշինգտոնում եռօրյա արարողությունն անցկացվելու է երկու կաթողիկոսների հովանու ներքո:

Мероприятия по поводу сотой годовщины Геноцида армян достигнут своей кульминации во время трехдневной церемонии в столице США Вашингтоне 7 – 9 мая. Об этом пишет армяно-американская газета «Asbarez».
Все армяно-американские церкви, земляческие и благотворительные организации, политические группы объединятся, чтобы в едином порыве  обратиться к американской нации и всему миру.
Национальный совет церквей и Совет католических епископов США официально пригласили президента США Барака Обаму и членов Конгресса принять участие в экуменической службе в Вашингтонском кафедральном соборе.
В специальной службе в кафедральном соборе будут участвовать Католикос всех армян Гарегин II и Католикос Великого Дома Киликийского Арам I. Трехдневная церемония в Вашингтоне будет проходить под эгидой двух католикосов, которые поедут в Вашингтон из Армении после канонизации мучеников Геноцида армян в Эчмиадзине 23 апреля.