Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանային  վարչության պայմանագրային զինծառայող Արթուր Աֆյանի անհետ կորելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել: որ NEWS.am-ին Քննչական կոմիտեից հայտնեցին, որ  քրեական գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ սպանություն:
Նշենք, որ ըստ ՀՀ քրեադատավարության օրենսդրության՝ եթե անհետ կորած անձը 10 օր չի հայտնաբերվում, ապա հարուցվում է քրեական գործ սպանության հատկանիշներով:
Նշենք, որ ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ 26-ամյա պայմանագրային զինծառայող Արթուր Աֆյանը կորել էր փետրվարի 21-ին։ Նույն օրը Արթուր Աֆյանի կինը՝ Ալվարդ Մկրտչյանը դիմել էր Ոստիկանություն։  Կնոջ հավաստմամբ՝ հայտնել էր, որ ինքը հեռախոսազրույց է ունեցել իր ամուսնու հետ։ Արթուրը հրաժեշտ էր տվել կնոջը եւ ասել, որ այլեւս չի վերադառնալու։ Համաձայն օրենսդրության, եթե անհետացումից 10 օր անց քաղաքացին չի հայտնաբերվում, ապա հարուցվում է քրեական գործ։
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ ընտանիքը պարտքեր է ունեցել։ Սակայն Ալվարդ Մկրտչյանը պնդում է, որ ամուսնու անհետանալուց օրեր առաջ իրենք գրավ են դրել թանկարժեք իրերը պարտքերը մարելու համար։

В связи с исчезновением военнослужащего контрактной службы Пограничного управления ФСБ России, 26-летнего Артура Афьяна возбуждено уголовное дело.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в Следственном комитете Армении, уголовное дело возбуждено по признакам статьи 104 УК Армении – «убийство».
Отметим, что, согласно законодательству Армении, если на протяжении 10 дней пропавший гражданин не обнаружен, то возбуждается уголовное дело.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что 26-летний Артур Афьян исчез 21 февраля. Предварительно он позвонил жене и сообщил, что не вернется. Сослуживец сообщил, что Артур Афьян должен был отправиться в родительский дом жены в Мармашене, но утром не явился на службу.