Ադրբեջանում ցնցող արագությամբ «հետաքննություն են» վարել գերեվարված հայ զինծառայող Արսեն Բաղդասարյանի նկատմամբ։
Ինչպես տեղեկացնում է ԱՊԱ ադրբեջանական գործակալությունը, քրեական գործի լսումները կկայանան Գյանջայի՝ ծանր հանցագործությունները քննող դատարանում դատավոր Էլբեյ Ալլահվերդիեւի նախաձեռնությամբ։ Նախնական դատական նիստը կկայանա ապրիլի 7-ին ժամը 10։00-ին։
Հապճեպ սարքած գործի շրջանակներում ԼՂՀ քաղաքացուն մեղադրանք է ներկայացվել 218.2 (հանցավոր խմբավորման անդամ լինելու), 29, 120.2.1 (մի խումբ մարդկանց կողմից իրականացված դիտավորյալ սպանության փորձի, կազմակերպված խմբի կամ հանցավոր խմբավորման կողմից նախապես համաձայնեցված սպանության փորձի), 29, 120.2.7 (2 կամ ավելի մարդկանց դիտավորյալ սպանության փորձի), 29, 120.2.12 (ազգային, կրոնական կամ ռասայական ատելության հողի վրա դիտավորյալ սպանության), 29, 282.2 (Ադրբեջանի Հանրապետության տնտեսական ապահովությունը սասանելու նպատակով հաստատությունների, շինությունների, հաղորդակցման միջոցների, կապի միջոցների, բնակչության կենսապահովման օբյեկտների պայթյուն կամ հրդեհ կազմակերպելու, այս կամ այն նպատակներով զանգվածային թունավորման կամ մարդկանց ու կենդանիների շրջանում ինֆեկցիոն հիվանդություններ տարածելու) հոդվածներով։ Բաղդասարյանի գործով Բաքվի զինվորական դատարանը  որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանքը։
Նշենք, որ Արսեն Բաղդասարյանի գործը միջազգային մարդասիրական իրավունքների  ոտնահարման վառ օրինակ էր. գերեվարումից հետո 1.5 ամիս շարունակ ԿՄՄԿ ներկայացուցիչներին թույլ չեն տվել տեսակցել նրան։ Արսեն Բաղդասարյանը գերի էր ընկել 2014թ. դեկտեմբերի 26-ին։

Azerbaijan has conducted an “investigation” at a stunning speed into the case involving Armenian captive soldier Arsen Baghdasaryan.
The preliminary trial of Baghdasaryan will be held by the Ganja Court of Grave Crimes on April 7, reported APA news agency of Azerbaijan.
Within the framework of this hastily concocted case, Nagorno-Karabakh Republic citizen Arsen Baghdasaryan was “charged” under the Azerbaijani Criminal Code’s articles 218.2 (participation in criminal community), 29,120.2.1 (attempt to a deliberate murder by group of persons, on preliminary arrangement by group of persons, by organized group or criminal community), 29,120.2.7 (attempt to a deliberate murder of two or more persons), 29,120.2.12 (attempt to a deliberate murder on motive of national, racial, religious hatred or enmity), 29,282.2 (attempt to commitment of explosion, arson or other actions directed on destruction or damage of enterprises, constructions, means of communication, means of message and communication, objects of life-support of a population with a view of undermining defensibility and economic safety of the Azerbaijan Republic), and he was sentenced to pretrial detention.
To note, the case of Arsen Baghdasaryan is a vivid illustration of Azerbaijan’s violation of international human rights. The Azerbaijani authorities had not permitted the International Committee of the Red Cross representatives to see him for 1.5 months since his capture. Baghdasaryan was taken into Azerbaijan captivity on December 26 of the year past.