Կահիրեի դատարանը Եգիպտոսի նախկին նախագահ Մուհամեդ Մուրսիին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման՝ նախագահական «Ալ Իթթիհադիա» նստավայրի մոտ 2013-ի աշնանը տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների գործով:
Մուսրին մեղադրվում էր ընդդիմության ներկայացուցիչների սպանություններին դրդելու մեջ:
Ավելի վաղ «Մահմեդական եղբայրներ» շարժումը կոչ էր արել Եգիպտոսի քաղաքացիներին դուրս գալ փողոց եւ զանգվածային բողոքի ակցիա անցկացնել՝ ի պաշտպանություն Մուրսիի, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Մարտի սկզբին Եգիպտոսի իշխանությունները առաջին մահապատիժն են իրագործել Մուրսիի կողմնակիցներից մեկի նկատմամբ, որը մեղադրվում էր 2013-ի կեսերին բախումների ժամանակ սպանություններ կատարելու մեջ:

Суд Каира приговорил экс-президента Египта Мохаммеда Мурси к 20 годам тюрьмы по делу о протестах у президентского дворца «Аль-Иттихадия» осенью 2013 года.
Мурси обвинялся в подстрекательстве к убийству представителей оппозиции.
Ранее во вторник движение «Братья-мусульмане» призвали граждан Египта выйти на улицы и устроить масштабную акцию в поддержку экс-президента, передает Русская служба BBC.
В начале марта египетские власти привели в исполнение первый смертный приговор стороннику Мохаммеда Мурси, который обвинялся в убийствах во время столкновений в середине 2013 году, начавшихся после свержения лидера «Братьев-мусульман».