«Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ, 6 տարվա ազատազրկման դատապարտված Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանն այսօր՝ հունիսի 13-ին, Հայաստան-Պորտուգալիա ֆուտբոլային հանդիպման ժամանակ խաղադաշտ դուրս գալով ցանկացնել իր բողոքը հայտնել Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության դեմ: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Շահեն Հարությունյանը, որը  ոստիկանության կենտրոնական բաժին բերման երթարկվելուց մոտ մեկ ժամ անց ազատ է արձակվել:
«Հենց այս խաղադաշտ եմ մտել, որովհետեւ աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստներից մեկը այս խաղադաշտում էր ու աշխարհի ուշադրությունն ամբողջովին իր վրա էր: Այս առիթը օգտագործեցի հերթական անգամ աշխարհին ցույց տալու համար, որ Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ ու մենք պահանջում ենք, որ նրանց ազատ արձակեն»,- ասաց Շահեն Հարությունյանը՝ նշելով, որ ինքը խաղադաշտ է մտել Freedom for Shant Harutyunyan and all political prisoners in Armenia գրությամբ պաստառով:
Ոստիկանության բաժնի մոտ Շահեն Հարությունյանին էին սպասում ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, «Բարև Երևան» խմբակցության անդամ Դավիթ Սանասարյանը, նրա մայրն ու ընկերները: Նրանք Շահենին ծափերով դիմավորեցին՝ ասելով՝ դու այսօրվա հերոսն ես:
Նշենք, որ միեւնույն ժամանակ հարեւանությամբ գտնվող մարզադաշտից դուրս էր  գալիս Հայաստան-Պորտուգալիա ֆուտբոլային հանդիպման հանդիսատեսը: Նրանցից ոմանք լուսանկարվեցին Շահեն Հարությունյանի հետ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Հայաստան - Պորտուգալիա Եվրոպայի առաջնության ընտրական հանդիպման առաջին խաղակեսի վերջնամասում խաղադաշտ է ներխուժել երկրպագու, որին մի փոքր ուշացումով ոստիկանները կարողացել են հեռացնել դաշտից: Երկրպագուն Շահեն Հարությունյանն էր՝ քաղաքական գործիչ Շանթ Հարությունյանի որդին, որը խաղադաշտ էր մտել հոր լուսանկարով վերնաշապիկը հագին:
Նշենք, որ արդեն մի քանի օր է քաղբնտարկյալ Շանթ Հարությունյանը կալանավայրում հացադուլ է հայտարարել. նա պահանջում է իրեն տեղափոխվել առանձին խուց, քանի որ մտահոգություն ունի, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում:

YEREVAN. - Shahen Harutyunyan, the son of nationalist Tseghakron party leader and political prisoner Shant Harutyunyan convicted to 6 years of imprisonment, invaded the pitch during the match today wishing to express his protest over political prisoners in Armenia, Shahen Harutyunyan told Armenian News – NEWS.am after being released.
“I invaded this very pitch, since one of the best football players was on the field and the world’s attention was focused on him. I took advantage of the occasion to once again show the world that Armenia has political prisoners and we demand to set them free,” Shahen Harutyunyan said.
Among those waiting for Shahen in front of the police station were MP Nikol Pashinyan, ‘Barev Yerevan’ faction member David Sanasaryan, his mother and friends. They met Shahen with applauses, saying he was the hero of the day.
Shahen Harutyunyan invaded the pitch at the end of the first-half of the European Championship qualifier Armenia-Portugal. He appeared on the field wearing a T-shirt with his father’s picture and carrying a banner reading ‘Freedom for Shant Harutyunyan and other political prisoners.’ The police soon managed to remove him from the field.
It’s already several days since his father, Shant Harutyunyan, has gone on hunger strike in his place of detention. He requires removing him to a separate ward, since he has concerns that his life is threatened.