«Քեզ հետ, Հայաստա՛ն» համերգաշարի ընթացքում Հռոմում ելույթ կունենան երիտասարդ, բայց արդեն աշխարհահռչակ երաժիշտներ: Այս մասին վատիկանյան Osservatore Romano պարբերականը գրում է «Քեզ հետ, Հայաստա՛ն» համերգաշարի՝ Հռոմում սեպտեմբերի 5-ին նախանշված համերգի առիթով:
Համերգաշարի մեկնարկը տրվել է մարտի 5-ին, Երուսաղեմում, եւ անմիջապես համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերել: Նախագծի շրջանակում համերգներ են կայացել աշխարհահռչակ բեմերում. Նյու Յորքի Քարնեգի Հոլում՝ Եվգենի Կիսինի եւ Քշիշտոֆ Պենդերեցկու մասնակցությամբ, Լոնդոնի Քադոգան Հոլլում՝ Թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի եւ Փինհաս Ցուկերմանի մասնակցությամբ, Սանկտ Պետերբուրգի Մարիինյան թատրոնում՝ Մարիինյան նվագախմբի մասնակցությամբ, Բրյուսելի Գեղեցիկ արվեստների թանգարանում՝ Բելգիայի Ազգային նվագախմբի մասնակցությամբ:
Ամփոփիչ համերգը կայանալու է Վիեննայի Մուզիկֆերայն դահլիճում, որտեղ նոյեմբերին հանդես է գալու Զալցբուրգի կամերային նվագախումբը:
Համերգները կազմակերպում է Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունը՝ «Երեւանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի մասնակցությամբ:
Համերգաշարի նպատակն անցյալի հետ համերաշխության կամուրջներ կառուցելն է: Նախագծին միացել են նաեւ աշխարհահռչակ երաժիշտներ, որոնք ցանկանում են իրենց արվեստը ծառայեցնել այն բանին, որպեսզի ժամանակին տեղի ունեցածն այլեւս չկրկնվի որեւէ այլ ժողովրդի հետ եւ մոլորակի ցանկացած այլ վայրում:
Հռոմի համերգի ժամանակ Լա Սկալա թատրոնի նվագախումբը հանդես կգա համաշխարհային մակարդակի ամենից երիտասարդ խմբավարներից մեկի՝ Դանիել Հարդինգի ղեկավարությամբ: Նվագախումբը կկատարի Բեթհովենի 3-րդ դաշնամուրային կոնցերտը: Մենակատարը կլինի Վենետիկից դաշնակահար Ալեսանդրո Տավերնան, որին համաշխարհային երաժշտական քննադատներն արդեն կոչել են իր տաղանդավոր հայրենակցի՝ Արթուրո Բենեդետի Միքելանջելիի ժառանգորդը:

Young but already world-known musicians will take to the stage at another series of “With you, Armenia” concerts, the Vatican newspaper Osservatore Romano writes in an article referring to the concert to be held in Rome on September 5.
The concert series began on March 5 in Jerusalem and immediately gained world recognition. The concert was performed at the most famous concert halls in the world: Carnegie Hall in New York, with Evgeny Kissin and Krzysztof Penderecki; Cadogan Hall in London with the Royal Philharmonic Orchestra and Pinchas Zukerman; Mariinskiy Theatre in Saint Petersburg; the Palace of Fine Arts in Brussels with the National Orchestra of Belgium.
After the concert, the audience was left speechless for several minutes under the influence of the miracle of music and its performance.
The final concert will be held in Musikverein Hall in Vienna.
The concert is organized by Armenia’s Ministry of Culture and with the participation of Yerevan Perspectives International Music Festival.
The concert series aim to build up bridges for reconciling with the past. The objective has been joined by world-known musicians.
La Scala Theatre orchestra will perform at the concert in Rome, being conducted by Daniel Harding, one of the youngest world-class directors.
Beethoven’s 3rd piano concert, Dvořák’s 8th symphony and Aram Khachaturyan’s “Waltz” will be among the works played.