Միջուկային հարձակումն անվտանգության ծայրահեղ միջոց է, եւ որոշ դեպքերում կարող է արդարացված լինել: Ըստ Independent-ի, այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը՝ ի պատասխան լեյբորիստների առաջնորդ Ջերեմի Քորբինի հայտարարությանն այն մասին, որ ինքն այլ երկրի դեմ ատոմային ռումբ չէր գործածի: Այդ պատճառով հարկավոր է 100 մլրդ ֆունտ ծախսել կամ ռազմական բյուջեի մեկ քառորդը՝ Trident ատոմային սուզանավերի համակարգերի թարմացման համար:
«Իսկ ես կարծում եմ, որ այդպիսի դեպքեր կան: Եվ եթե այլ պատասխան տաք, ապա դուք, անկեղծ ասած, խարխլում եք ազգային անվտանգությունը»,- հայտարարել է նա:
Պարբերականի փոխանցմամբ, բրիտանական ատոմային սուզանավերի մարտագլխիկներն 8 անգամ ավելի հզոր են Հիրոսիմայի եւ Նագասակիի ժամանակաշրջանի ատոմային ռումբերից:

Ядерная атака – крайняя мера безопасности, и в каких-то случаях может быть оправдана. Об этом, как пишет британская Independent, заявил премьер-министр Британии Дэвид Кэмерон, в ответ на заявление лидера лейбористов Джереми Корбина, о том, что тот бы не использовал атомную бомбу против другой страны. Поэтому не нужно тратить 100 миллиардов фунтов, или четверть военного бюджета, на обновление системы атомных субмарин Trident.
«А я думаю, что есть такие случаи. И если вы дадите другой ответ, значит вы, откровенно говоря, подрываете национальную безопасность», - заявил он.
Боеголовки на британских атомных подлодках имеют заряды в 8 раз мощнее атомных бомб периода Хиросимы и Нагасаки, отмечает издание.