Ուկրաինայում մալայզիական ավիաընկերության օդանավի վթարի հետեւանքով զոհված Մալայզիայի քաղաքացիների ընտանիքները պահանջում են դատել ողբերգության մեղավորներին, հայտնել է «Բերնամա» մալայզիական պետական լրատվական գործակալությունը:
Գործակալությունը մեջբերում է վթարի հետեւանքով զոհված Մալայզիայի քառասուներեք քաղաքացիներից իննի ազգականների խոսքը: Գործակալությունը նրանց կարճ հարցազրույցներն էր ձայնագրել երեքշաբթի՝ վթարի հետաքննության արդյունքների մասին Նիդեռլանդների անվտանգության խորհրդի զեկույցի հրապարակումից հետո:
Malaysia Airlines ավիաընկերության վթարի ենթարկված օդանավում մալայզիացի 28 ուղեւոր կար ու անձնակազմի 15 անդամ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Զոհվածների բոլոր այն ազգականները, որոնց հարցաքննել էր գործակալությունը, պահանջում են ավարտին հասցնել վթարի փաստով քրեական հետաքննությունը ու մեղավորներին պատասխանատվության կանչել:
Վթարի հետեւանքով զոհվածների հարազատներն ընդհանուր առմամբ բավարարված են Նիդեռլանդների անվտանգության խորհրդի հետաքննության արդյունքներով, սակայն նրանք բոլորը պահանջում են արագացնել քրեական հետաքննությունը, որը կարող է պատասխանել այն հարցին, թե ով ու ինչու է քաղաքացիական օդանավի վրա ՀՕՊ հրթիռ արձակել:
«Ես համակարպվել եմ կատարվածին: Ամուսնուս վերադարձնել այլեւս հնարավոր չէ: Բայց կարելի է ու պետք է պատժել նրանց, ովքեր արձակել են այդ հրթիռը»,- գործակալությանն ասել է Մարիամ Յուսոֆը՝ МН17 չվերթի հրամանատար, կապիտան Վան Ամրանի այրին:
«Մենք՝ զոհվածների հարազատներս ու ազգականներս, ուզում ենք, որ այդ հրթիռն արձակողները ու կազմակերպիչները գտնվեն ու պատասխանատվության կանչվեն: Մենք համարում ենք, որ արդարությունը պետք է հաղթանակի»,- ասել է նա:

Семьи граждан Малайзии, погибших в катастрофе рейса малайзийских авиалиний на Украине, требуют суда над виновниками трагедии, передает в среду малайзийское государственное новостное агентство «Бернама».
Агентство приводит подборку высказываний родственников девяти из сорока трех граждан Малайзии, погибших в катастрофе. Их короткие интервью были записаны агентством после презентации во вторник доклада Совета по безопасности Нидерландов о результатах расследования гибели рейса МН17.
На борту погибшего лайнера авиакомпании Malaysia Airlines было 28 малайзийских пассажиров и 15 членов экипажа, передает РИА Новости
Все опрошенные агентством родственники погибших требуют доведения до конца уголовного расследования по факту катастрофы и привлечения виновных к суду.
В целом родные жертв катастрофы удовлетворены результатами расследования Совета по безопасности Нидерландов, однако все они требуют ускорения уголовного следствия, которое могло бы ответить на вопросы о том, кто и зачем сбил гражданский самолет ракетой ПВО.
«Я приняла то, что случилось. Моего мужа не вернуть. Но можно и нужно наказать тех, кто выпустил эту ракету», — сказала агентству Мариам Юсоф, вдова командира рейса МН17 капитана Ванна Амрана.
«Мы, родные и близкие погибших, хотим, чтобы исполнители и организаторы запуска этой ракеты были найдены и привлечены к суду. Мы считаем, что справедливость должна восторжествовать», — сказала она.