Վանի առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Զահիր Քանդաշօղլուն մեկնաբանելով  Աղթամարի Ս. Խաչ եկեղեցու վրա մինչեւ պատարագը խաչ չտեղադրելու համար իրենց մասնակցությունը չեղյալ հայտարարած Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի որոշումը` նշել է. «Ճիշտ որոշում են կայացրել: Մենք խոսք են տալիս, որ կտեղադրենք ու չենք կարողանում»:
Թուրքական  IHA գործակալության փոխանցմամբ`  մինչ սեպտեմբերի 19-ի Ս. Խաչի վերաբացումը խաչի չտեղադրման պատճառով հայաստանցի հոգեւորականների այցի չեղյալ հայտարարելը, Վանում խիստ արձագանք է գտել:
Վանի առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Զահիր Քանդաշօղլուն, ով  այս տարվա մայիսին Երեւանում մասնակցել է միջազգային տուրիզմի ցուցահանդեսին, նշել է, թե հայաստանցի հոգեւորականները ճիշտ են արել, որ չեղյալ են հայտարարել իրենց այցը եւ հավելել. «Խոսք ենք տալիս, որ կտեղադրենք ու հետո չենք կարողանում տեղադրել: Դա անելու բան չէ ու սխալ է:  Ափսոս է մեր այսքան աշխատանքը:  Պետք է անպայման խաչը տեղադրել: Չպետք է նման մանր բանի համար այս խնդիրը փակուղի մտցնել: Տուրիզմի եւ մշակույթի նախարարը պետք է այս խնդիրը լուծի:  Նախարարին նամակ եմ գրելու եւ հասարակական կազմակերպությունների ու Վանի պատգամավորների հետ կազմակերպվելիք ժողովին քննարկելու եմ այս հարցը»-նշել է Զահիր Քանդաշօղլուն:
Նշենք, որ օրեր առաջ Վան ժամանած Պոլսո Հայոց պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ, արք. Արամ Աթեշյանը նշել էր, թե Վանի նահանգապետն իրեն հայտնել է, որ տեխնիկական խնդիրների պատճառով չեն հասցնի մինչեւ պատարագ տեղադրել 200 կիլոգրամանոց խաչը, որի տեղադրումը կիրականացվի պատարագից հետո:

The Chairman of Van’s Trade and Industry Chamber Zahir Kandasoglu commented on the decision by Holy See of Echmiadzin to cancel its participation in the opening ceremony of Surb Khach Church on Akhtamar Island. Considering the refusal to install the cross, the Holy See refuses to send two of its representatives to take part in the service scheduled for September 19.
According to Kandasoglu, Echmiadzin made a right decision as they promised to install the cross but failed to do so.
Kandasoglu stressed the cross should be installed on the dome of the church by all means. According to him, Turkish Culture and Tourism Minister should solve the issue not to bring their work to a deadlock. He promised to write a letter to nongovernmental organizations and the minister and raise the issue at the impending meeting with Van deputies.
As NEWS.am reported previously, Deputy Patriarch of Constantinople Archbishop Aram Ateshyan stated Van Governor had said setting a 200 kg cross requires a special tower and they would not manage to install it till the opening ceremony, as it is a difficult process. Turkish authorities have made a disgraceful step, stating the cross would be installed after the religious service.