ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը քիչ առաջ ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի, Գերմանիայի եւ Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպաններին, Եվրամիության պատվիրակության քաղաքական հարցերով պատասխանատուին:
Ըստ Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության, հանդիպման ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը եւ օրվա ընթացքում ձեւավորված իրավիճակը եւ հակառակորդի հարձակողական գործողությունները կասեցնելուն ու չեզոքացնելուն ուղղված հայկական կողմի գործողությունների բովանդակությունը:
Ավելի վաղ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ 2016թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանը  ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով դիմել է բացահայտ հարձակողական գործողությունների՝ օգտագործելով տարբեր զինատեսակներ, այդ թվում՝ հրետանի, զրահատեխնիկա ու օդուժ։
Այս պահի դրությամբ, մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-ից ավելի կորուստ: Միայն Թալիշի ուղղությամբ ոչնչացվել է ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատի առնվազն 30 զինվոր, Մարտակերտի ուղղությամբ՝ 2 տանկ, 2 անօդաչու թռչող սարք, իսկ հյուսիսային ուղղությամբ՝ 1 ուղղաթիռ: Առավել խոշոր բախումներ են տեղի ունենում մարտագծի հարավարեւելյան ուղղությամբ: Այս ուղղությամբ ՊԲ հակաօդայինների կողմից ժամը 12:30-ի սահմաններում խոցվել է թշնամական մեկ ռազմական ուղղաթիռ եւ 2 տանկ:

Первый замминистра иностранных дел Армении Давид Тоноян принял послов Франции, Германии и Италии, а также ответственного по политическим вопросам делегации Евросоюза.
Согласно сообщению пресс-службы Минобороны, на встрече замминистра представил обстановку на линии соприкосновении в ночь с 1 на 2-ое апреля и в течение дня, а также содержание действий армянской стороны по пресечению наступательных действий противника и его нейтрализации.
Ранее пресс-служба Армии обороны НКР сообщила, что в ночь с 1 на 2 апреля 2016 г Азербайджан предпринял неприкрытые наступательные действия по всему периметру  линии соприкосновения, используя различные виды вооружения, в том числе артиллерию, бронетехнику и воздушные силы.
На данный момент, в ходе боевых действий азербайджанская сторона понесла более 200 потерь. Только в направлении Талыша уничтожено не менее 30 солдат азербайджанского отряда особого назначения, в направлении Мартакерта – 2 танка, 2 беспилотника, а на северном направлении – 1 вертолёт. Самые сильные столкновения проходят на юго-восточном направлении боевой линии. В этом направлении ПВО Армии обороны в районе 12:30 сбили один боевой вертолёт и подбили 2 танка.