Հադրութի միջնակարգ դպրոցում դասերը ապրիլյան լարվածության օրերին մեկ ժամով էլ չեն ընդհատվել: Քաղաքի միակ դպրոցի միջանցքներում վազվզող երեխաներին նայելիս՝ հասկանում ես, որ սահմանային լարվածությունը դպրոցի պատերից ներս չի մտել:
«Սահմանին մեր տղերքն են կանգնած, մենք պետք է ամուր լինենք: Մենք թիկունքն ենք պահում, իրենք` սահմանը»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասում է 12-րդ դասարանցի Սրբուհի Բալայանը:
Դպրոցում այսօր սովորում է շուրջ 550 աշակերտ, նրանցից 50-ը մի քանի օրից կավարտի դպրոցը, բոլորն էլ ապագայի հետ կապված ծրագրեր ունեն:
16- ամյա Տաթեւին Հադրութի դպրոցում բոլորն են ճանաչում. Տաթեւը լավ ձայնային տվյալներ ունի, բոլոր միջոցառումների մենակատարն է, ժողովրդական երգեր է երգում: Չնայած վոկալային լավ տվյալներին` աղջիկը որոշել է քանոնահարուհի դառնալ:
«Հիմա պարապում եմ Հադրութում: Հենց ավարտեմ, գնալու եմ Ստեփանակերտում սովորեմ»,- ասում է Տաթեւը, որը նաեւ ֆուտբոլ է սիրում եւ Սերժ Թանկյանի երգերը:

В средней школе Гадрута в дни апрельского обострения ситуации на линии соприкосновения уроки не прерывались даже на час. Глядя на детей, резвящихся в коридорах единственной в городе школы, понимаешь, что напряженность не проникла через стены учебного заведения.
«На границе стоят наши парни, и нам надо быть крепкими. Они охраняют границу, а мы – тыл», - заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am ученица 12-го класса Србуи Балаян.
В школе учится 550 учеников. Для 50 из них через несколько дней прозвенит Последний звонок. У всех большие планы на будущее.
16-летнюю Татевик знает вся школа из-за хороших вокальных данных. Девушка выступает на всех школьных мероприятиях. Несмотря на хороший голос, Татевик мечтает стать исполнителем на каноне.