ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն ու Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մայիսի 31-ին ստորագրել են համատեղ հրաման:
Հրամանով նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության եւ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարներին կից ստեղծել զինծառայողների, նրանց հավասարեցված անձանց եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական պաշտպանության ոլորտի զարգացմանն աջակցող աշխատանքային խումբ, աշխատանքային խմբի կանոնակարգ: Հրամանի կատարումը վերահսկում են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության եւ Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարները:
Աշխատանքային խմբի ստեղծման նախադրյալները դրվել են 2016թ. մայիսի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում կայացած համատեղ հանդիպման ժամանակ:
«Մեր վերջին հանդիպումից հետո մանրամասն քննարկել ենք առաջադրված բոլոր խնդիրներն ու հարցադրումները: Կարծում եմ՝ այն աշխատանքները, որոնք այս ընթացքում համատեղ իրականացվել են, ամուր  հիմք են հանդիսացել զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության ոլորտը նոր, ինստիտուցիոնալ հարթություն տեղափոխելու  համար»,- ասել նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր հերթին նշել է, որ կարեւորում է առավել հրատապ լուծման կարիք ունեցող հարցերի համատեղ քննարկման ձեւաչափը: «Ուզում եմ իմ գործընկերների կողմից ողջունել եւ կարեւորել մեր համատեղ աշխատանքը: Մենք չափազանց կարեւոր խնդիր ենք այսօր փորձում լուծել, ապրիլյան քառօրյա մարտական գործողություններից հետո զինծառայողների սոցիալական պաշտպանության խնդիրները փորձում ենք ինտեգրել ամբողջ հանրապետության սոցիալական համակարգին՝ զարգացման միտումներ ապահովելով»,- նշել է նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Հանդիպման ավարտին  նախարար Արտեմ Ասատրյանը շնորհակալություն է հայտնել  Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին համատեղ երկրորդ հանդիպումը  Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունում անցկացնելու հրավերն ընդունելու եւ կատարված աշխատանքներն ու առաջիկա անելիքները քննարկելու համար:

Министр труда и по социальным вопросам Армении Артем Асатрян и министр обороны Сейран Оганян 31 мая подписали совместный приказ.
Согласно приказу, при двух министрах создается рабочая группа для оказания социальной поддержки военнослужащим, членам их семей и лиц, приравненным к ним. Исполнение приказа будут контролировать лично министр обороны и министр труда и по социальным вопросам Армении.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства труда и по социальным вопросам, предпосылки для создания рабочей группы появились 6 мая во время совместной встречи в Министерстве обороны.
«После нашей последней встречи мы подробно обсудили все задачи и вопросы. Думаю, те работы, которые были совместно осуществлены в течение этого периода времени, стали прочной основой для перевода сферы социальной защищенности военнослужащих на новую, институциональную плоскость», - заявил Асатрян.
В свою очередь, министр обороны Армении Сейран Оганян отметил важность формата совместного обсуждения наиболее актуальных проблем. «Я хотел бы отметить важность нашей совместной работы. Мы сегодня пытаемся решить очень важную задачу, после 4-дневных апрельских военных действий мы пытаемся интегрировать задачи социальной защищенности военнослужащих в социальную систему всей республики, обеспечивая тенденции развития», - отметил Оганян.