Հուլիսի 23-ին Իսպանիայում զենքի առեւտրով զբաղվող միջազգային կազմակերպության ապօրինի գործունեության կանխմանն ուղղված գործողության ընթացքում ինը մարդ է ձերբակալվել:
Գործողությունը իրականացվել է Իբիցա կղզում: Ոստիկանության տվյալներով զենքը մատակարարվում էր Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, Բելգիայում, Ֆրանսիայում ու Մեծ Բրիտանիայում գրանցված ֆիրմաների միջոցով, որոնց կենտրոնական գրասենյակները օֆշորային գոտիներում են, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Խմբավորման պարագլուխը մեծ կապեր ուներ աշխարհով մեկ: Գամբիայում զենքի մատակարարման մասին բանակցություններ վարելու համար նա Լեհաստանից ժամանել էր այդ երկրի նախագահի անձնական օդանավով: Միայն Հարավային Սուդան նրա լեհաստանյան ֆիրմայի միջոցով մատակարարվել է «ԱԿ 47» տեսակի 200 հազար ինքնաձիգ, ականանետ ու նույնիսկ տանկ:
Հետաքննությունը սկսվել է դեռ 2012-ին, երբ ոստիկանությունը հետաքրքրվել է այն մարդով, որը Իբիցայում շքեղ կյանք էր վարում, առանձնատուն ուներ, բազմաթիվ թանկարժեք ավտոմեքենաներ, դիվանագիտական անձնագիր, ընդ որում թաքցնում էր իր փողերի ծագումը: Տղամարդը մշտապես թիկնապահների հետ էր, իսկ առանձնատունը, որտեղ պաշտպանության բարդ համակարգ էր տեղադրել, անմատչելի ամրոցի էր վերածել:
Այդ մարդը ներկայացել էր որպես դիվանագետ, նա ուներ Գվինեա Բիսաուի անձնագիր, որը պարզվեց՝ անվավեր էր: Նա նաեւ իր տան վրա փակցրել էր ցուցանակ, որից հետեւում էր, որ դա հյուպատոսարանի տարածք է: Նա ներկայանում էր որպես Գվինեա Բիսաուի վարչապետի տնտեսական հարցերով խորհրդական: Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ տղամարդը նախկին լեհ զինվորական է, միլիոնատեր:

Девять человек задержаны в субботу в Испании в ходе полицейской операции по пресечению незаконной деятельности международной организации по торговле оружием.
Операция проводилась на острове Ибица (Балеарские острова). По данным полиции, оружие поставлялось через фирмы, зарегистрированные в Германии, Швейцарии, Бельгии, Франции и Великобритании с центральными офисами в офшорных зонах, передает РИА Новости.
Лидер группировки имел обширные связи по всему миру. Для ведения переговоров в Гамбии о поставках оружия он прибыл из Польши на личном самолете президента этой африканской страны. Только в Южный Судан через его фирмы в Польше были поставлены 200 тысяч автоматов AK-47, гранатомёты и даже танки.
Расследование началось еще в 2012 году, когда полиция заинтересовалась человеком, который вел на Ибице роскошный образ жизни, владел особняком, многочисленными дорогими автомобилями, имел дипломатический паспорт, при этом происхождение своих денег скрывал. Мужчина постоянно ходил с охраной, а сам особняк, оснащенный сложной системой охраны, превратил в неприступную крепость.
Этот человек представлялся дипломатом, у него был паспорт Гвинеи-Бисау, который оказался недействительным. Он также разместил на доме вывеску, из которой следует, что это территория консульства. Себя этот человек выдавал за экономического советника премьер-министра Гвинеи-Бисау. В ходе расследования установлено, что мужчина является бывшим польским военным, миллионером.