Վատիկանը 6 հրշեջի եւ 6 ժանդարմի է ուղարկել Իտալիայի երկրաշարժի գոտի՝ օգոստոսի 24-ին տեղի ունեցած աղետի հետեւանքների վերացման աշխատանքներին մասնակցելու համար: Վատիկանի ռադիոյի փոխանցմամբ՝ ծառայությունների աշխատակիցներն ուղարկվել են Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կարգադրությամբ:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ վատիկանյան ժանդարմները զբաղվելու են տուժած շրջաններում իրավակարգի պահպանման հարցերով, որտեղ իտալական իշխանությունները ձգտում են կանխել դիակապտության դեպքերը: Ավելի վաղ Իտալական եպիսկոպոսների ժողովը հայտարարել էր բարեգործական հիմնադրամներին 1 մլն եվրո հատկացնելու մասին՝ երկրաշարժից տուժածներին օգնելու նպատակով:
6.0 մագնիտուդով երկրաշարժը գրանցվել է տեղական ժամանակով 03:36-ին, որին հետեւել է երկրորդ ցնցումը՝ 5.4 մագնիտուդ ուժգնությամբ: Ցնցումները զգացել են Իտալիայի մի շարք խոշոր քաղաքներում:
Ամենաշատը տուժել են լեռնային տեղանքում գտնվող բնակավայրերը՝ Ամարտիչեն, Պեսկարա դել Տրոնտոն, Ակումոլին: Ճշտված տվյալներով՝ աղետի զոհ է դարձել 247 մարդ, սակայն փրկարարները նշում են, որ այս թիվը կարող է վերջնական չլինել: 264 վիրավոր կա, շուրջ 1.500 մարդ անօթեւան է մնացել:
Գերճշգրիտ սեյսմիկ սարքերը գրանցում են նույնիսկ չնչին ցնցումները. ՆԳՆ
Գտնվելով Արաբական և Եվրասիական տեկտոնական սալերի բախման գոտում՝ Հայաստանում ցանկացած պահի կարող է երկրաշարժ տեղի ունենալ…
Իրանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել
Երկրաշարժը տեղի է ունեցել Ռոբատ Քարիմ քաղաքում տեղական ժամանակով ժամը 02:08-ին՝ 10 կմ խորության վրա...
Թուրքիայի արևմուտքում երկրաշարժ է եղել
երկրաշարժի աղբյուրը գտնվել է 16 կմ խորության վրա...
Երկրաշարժ Իրանում. 4 մարդ զոհվել է, 120-ը՝ վիրավորվել
Իրանի հյուսիսարևելյան Ռազավի Խորասան նահանգի իշխանությունները երեքշաբթի օրը հայտնել են, որ 5,0 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել տեղական ժամանակով ժամը 13:24-ին...
Վրաստանում մեկ օրում չորս երկրաշարժ է տեղի ունեցել
Առաջին ցնցումները գրանցվել են ժամը 13:16-ին՝ Օնիից 9 կմ հեռավորության վրա։ Ուժգնությունը կազմել է 3,8...

Ватикан направил шестерых пожарных и шестерых жандармов для ликвидации последствий землетрясения, произошедшего 24 августа в центре Италии.
Как сообщает Ватиканское радио, сотрудники служб задействованы по распоряжению Папы Римского Франциска.
Как пояснил в эфире радио координатор пожарной службы Ватикана Паоло Де Анджелис, ее сотрудники работают вместе с итальянскими коллегами и подчиняются командному центру спасательно-поисковой операции в Риети (область Лацио). «С нашей стороны это в большей степени акт солидарности», - сказал он. Де Анджелис напомнил, что ватиканские пожарные уже помогали Италии после землетрясения в Абруццо в 2009 году.
«Мы вспоминаем опыт в Онне (населенный пункт вблизи Аквилы, полностью разрушенный во время землетрясения). В первые дни после разгула стихии всегда наступает критический момент, когда действовать нужно быстро, потому счет времени для спасения жизней идет на часы», - добавил он, передает ТАСС.
Ватиканские жандармы заняты в обеспечении правопорядка в пострадавших от землетрясения районах, где итальянские власти стремятся не допустить мародерства. Ранее Конференция итальянских епископов объявила о выделении 1 млн. евро из благотворительных фондов на оказание помощи пострадавшим от землетрясения.
Подземный толчок магнитудой 6,0 произошел 24 августа, в 03:36 по местному времени, затем последовал толчок магнитудой 5,4. Землетрясение, затронувшее обширную зону Апеннинского хребта, привело к значительным разрушениям небольших городов в горах. По уточненным данным властей, погибло 247 человек, однако спасатели указывают, что это число может быть неокончательным. 264 человека получили ранения, около 1,5 тыс. остались без крова.