Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Յուրի Վարդանյանը դիմել է այդ երկրի գլխավոր դատախազություն՝ միջնորդելով ընթացակարգային գործարք ձեւակերպել Ուրան-238 ռադիոակտիվ նյութի իրացման գործով 6 ձերբակալվածներից մեկի՝ Հայաստանի քաղաքացի Աշոտ Գորոյանի հետ: Ըստ Sputnik-Գրուզիայի՝ այս մասին հաղորդել է ձերբակալվածի փաստաբան Թեմուր Գոգսաձեն:
«Կարող եմ հաստատել, որ Աշոտ Գորոյանին վերաբերող նման միջնորդություն կա: Եվս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ պարոն դեսպանը դիվանագետ է եւ, հավանաբար, նա նման միջնորդություն կներկայացնի Հայաստանի մյուս քաղաքացիների մասով: Մենք միջնորդությամբ դատախազություն դիմել ենք օգոստոսի 10-ին»,- ասել է Գոգսաձեն:
Դեսպանն ու փաստաբանը միջնորդությունը բացատրել են այն հանգամանքով, որ Գորոյանը նշված հանցագործությանը նույն չափով մասնակից չէ, որքան մյուս մեղադրյալները: Բացի այդ, նա առողջական խնդիրներ ունի:
Վրաստանի Պետանվտանգության ծառայությունն ապրիլի 18-ին հաղորդել էր ռադիոակտիվ Ուրան-238 նյութի ապօրինի ձեռքբերման եւ իրացման մեղադրանքով Հայաստանի քաղաքացիներ Աշոտ Գորոյանի, Միհրան Մովսիսյանի, Հայկազ Հովակյանի եւ Վրաստանի քաղաքացիներ Թամազ Բիչիկաշվիլիի, Մուխտար Ցկիտիշվիլիի եւ Սավլե Լուրսմանաշվիլիի ձերբակալության մասին: Հետաքննության տվյալներով՝ մեղադրյալները պատրաստվում էին Թբիլիսիում միջուկային նյութը վաճառել 200 մլն դոլարով:

Armenian Ambassador to Georgia Yuri Vardanyan has petitioned the Georgian Prosecutor’s Office to draw up a procedural deal with one of the six arrestees, Ashot Goroyan, in the case involving the sales of Uranium-238 radioactive agent, Sputnik-Georgia reports, citing the Goroyan’s attorney, Temur Gogsadze.
“The only thing I can confirm is that such a petition regarding Ashot Goroyan indeed exists. I’ll reiterate, Mr Ambassador is a diplomat and he may do the same with regard to any other Armenian citizen. We petitioned the Prosecutor’s Office on around August 10,” Gogsadze said, Novosti Georgia reports.
The Ambassador and the attorney justified the petition by the fact that Goroyan is not accessory to the mentioned crime as much as the rest of the accused. Besides, he has problems with his health.
On April 18, the State Security Service of Georgia informed about the arrest of the Armenian citizens Ashot Goroyan, Mihran Movsisyan and Haykaz Hovakyan, as well as Georgian citizens Tamaz Bichikashvili, Mukhtar Tskitishvili and Savle Lursmanashvili on charges of unlawful acquisition and sale of Uranium-238 radioactive agent. According to the investigation, the defendants were going to sell the nuclear material for $200 million USD.