Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը մերժել է Անկարայի պահանջը` հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից, որպես նախնական պայման, որպեսզի գերմանացի օրենսդիրները մուտք գործեն Ինջիրլիկի ավիաբազա:
«Չեմ կարծում, թե դա առնչություն ունի այդ հարցին, եւ ես դա ասել եմ իմ թուրք գործընկերոջը», - հայտնել է Շտայնմայերը:
ԳԴՀ-ի արտգործնախարարը հավելել է, որ եթե Թուրքիան շարունակի խոչընդոտել գերմանացի պատգամավորների այցին ավիաբազա, ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարելու համար այնտեղ ուղարկված գերմանական զորքը հետ կկանչվի, հայտնում է   Deutsche Welle-ն:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն հայտնել էր, որ գերմանացի պատգամավորների այցը Ինջիրլիկի ավիաբազա կախված է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ճակատագրից:

Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер отверг требования Анкары дистанцироваться от признания Геноцида армян в качестве предварительного условия для получения доступа для немецких законодателей к авиабазе Инджирлик.
«Не думаю, что это имеет отношение к этому вопросу, и я говорил об этом своему турецкому коллеге», - заявил Штайнмайер.
Глава МИД ФРГ добавил, что если Турция продолжит препятствовать визиту немецких депутатов на авиабазу, немецкие войска посланные туда, чтобы бороться с ИГИЛ будут отозваны, сообщает Deutsche Welle.
Напомним, что ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил о том, что визит немецких депутатов на базу Инджирлик в Турции зависит от дальнейшей судьбы резолюции о признании Геноцида армян в Османской империи.