Սպիտակ տանը քննարկվում է Սիրիայի ընդդիմադիրներին զենքի լրացուցիչ մատակարարումների հնարավորությունը, որպեսզի կասեցվի «ռեժիմի ուժերի հարձակումը Հալեպում»: Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով վարչակազմի պաշտոնյաներին:
Պարբերականի զրուցակիցների խոսքով՝ ամերիկյան «պլան Բ»-ի շուրջ բանավեճի առանցքային թեման Սիրիայում ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության եւ նրա տարածաշրջանային գործընկերների դերն է. քննարկվում է՝ արժե՞ արդյոք վարչությանը եւ նրա հետ կապված ապստամբ խմբավորումներին թույլ տալ գնդագոծել կառավարական զորքերի հրետանային դիրքերը:
Սպիտակ տունը կտրականապես դեմ է ընդդիմադիր ուժերին շարժական զենիթահրթիռային համալիների մատակարարմանը, սակայն վարչակազմի ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ ներկայիս բանավեճերում խոսքը «առավել պակաս մոբիլությամբ» համալիրների մատակարարման մասին է, որի դեպքում ահաբեկիչների ձեռքում զենքի հայտնվելու հավանականությունը փոքր է:
ԿՀՎ-ին վերաբերող  նախաձեռնությունների հետ մեկտեղ Վաշինգթոնը քննարկում է իր տարածաշրջանային գործընկերների, օրինակ՝ Թուրքիայի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջոցով բարձրճշգրտության զենքի մատակարարման հնարավորությունը:
«Որոշ պաշտոնյաներ ենթադրում են, որ պահը կորցրել են, եւ որ վարչակազմը պետք է քննարկի Ասադի ռեժիմի դեմ ԱՄՆ ուղղակի ռազմական գործողությունների հարցը»,- նշված է հոդվածում:
Ըստ որում՝ ռազմական ուղղակի միջամտության առաջարկի կողմնակիղները Սպիտակ տանը մեծ թվով հակառակորդներ ունեն, որոնք անհանգստանում են Ռուսաստանի հետ հակամարտության մեծացման հավանականության համար:
Բարաք Օբամայի ռազմական խորհրդատուները եւ հետախուզության ներկայացուցիչները փետրվարից ԱՄՆ նախագահին կոչ էին անում Սիրիայի ընդդիմությանն օգնելու այլընտրանքային պլան մշակել: «Ուժային սցենարի» իրականացման գլխավոր կողմնակիցներն են ԿՀՎ տնօրեն Ջոն Բրենանը եւ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը, նշված է The Wall Street Journal-ում:

В Белом доме обсуждают возможность дополнительных поставок оружия сирийской оппозиции, чтобы остановить «наступление сил режима в Алеппо», пишет газета The Wall Street Journal со ссылкой на чиновников администрации.
По словам собеседников издания, центральной темой дебатов вокруг американского "плана Б" в Сирии является роль ЦРУ и их региональных партнеров — обсуждается, стоит ли давать управлению и связанным с ним повстанческим группировкам санкцию на обстрел артиллерийских позиций правительственных войск.
Белый дом выступает категорически против поставки силам оппозиции переносных зенитно-ракетных комплексов, однако представители администрации заявляют, что в нынешних дискуссиях речь идет о поставке «менее мобильных» комплексов с «меньшим риском» того, что оружие попадет в руки террористов.
Вместе с инициативами, касающимся ЦРУ, Вашингтон рассматривает возможность поставок высокоточного оружия через своих региональных партнеров, например через Турцию и Саудовскую Аравию.
«Некоторые чиновники предполагают, что момент  упущен и что администрация должна рассмотреть вопрос прямых военных действий США против режима Асада», — отмечается в статье.
При этом у предложения прямого военного вмешательства есть множество противников в Белом доме, которые опасаются повышения рисков конфликта с Россией.
Военные советники Барака Обамы и представители разведки с февраля призывали американского президента разработать альтернативный план помощи сирийской оппозиции, отмечает газета. При этом с 2013 года официально действует скрытая программа поддержки сирийских повстанцев оружием.
Главными сторонниками реализации «силового сценария» являются директор ЦРУ Джон Бреннан и министр обороны США Эштон Картер, добавляет The Wall Street Journal.
В среду госдеп США сообщил, что в телефоном разговоре госсекретарь США Джон Керри проинформировал главу МИД РФ Сергей Лаврова, что США готовятся приостановить двустороннее общение США и России по Сирии, в том числе по созданию совместного центра по реализации перемирия, «если Россия не предпримет немедленных шагов по прекращению наступления в Алеппо и восстановлению режима прекращения боевых действий», передает РИА Новости