Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը որոշել է չեղարկել Կատալոնիայի խորհրդարանի հաստատած օրենքը, որը արգելում է ինքնավար շրջանի տարածքում ցլամարտի անցկացումը, հայտնում է El Mundo թերթը։
Թերթի տեղեկություններով, ՍԴ-ն համարում է, որ Կատալոնիայի իշխանությունները կարող են կանոնակարգել ներկայացումների տվյալ տեսակը, սակայն իրավասու չեն ամոբղջովին արգելել դրանց անցկացումը։ Կատալոնիայի կառավարության ներկայացուցիչները մինչ այդ հայտնել էին, որ իրենք կփորձեն այնպես անել, որ «դատավճիռը ոչ մի գործնական ազդեցություն չունենա»։
2010-ի հուլիսի 28-ին Կատալոնիանի խորհրդարանը հաստատել էր 2012-ից սկսած ցլամարտերի անցկացման արգելքը։
2013-ին Իսպանիայի Սենատը հաստատել է օրենք, որը ցլամարտը երկրի մշակութային արժեք է ճանաչում։ Այս որոշումը նպատակ ուներ պաշտպանել ցլամարտը դրա հակառակորդներից, որոնք պահանջում են արգելել ցլամարտը, համարելով որ այն հակասում է էթիկային ու բարոյականությանը։ Օրենքի համար հիմք էր դարձել ցլամարտի կողմնակիցների 580 հազար ստորագրությունները, որոնցով նրանք իրենց աջակցությունն են հայտնել այդ «ազգային տոնակատարությանը», որը դարձել է թագավորության այցեքարտը։

Конституционный суд (КС) Испании решил аннулировать одобренный парламентом Каталонии закон, который запрещает корриду на территории автономной области, сообщает ТАСС со ссылкой на газету El Mundo.
По ее информации, КС считает, что каталонские власти могут регулировать данные виды представлений, однако не уполномочены полностью запрещать их проведение. Как отмечали ранее представители правительства области, они попытаются сделать так, чтобы «судебное решение не имело никакого практического эффекта».
28 июля 2010 года парламент Каталонии одобрил запрет на проведение коррид с 2012 года. Поддержали данную инициативу 68 депутатов, 55 высказались против, еще девять воздержались.
В 2013 году Сенат Испании утвердил голосами представителей Народной партии (НП) закон, который признает корриду культурным достоянием страны. Данное решение было направлено на защиту этого вида представлений от попыток некоторых политических сил и части общественности добиться запрета боя с быками как зрелища, несовместимого с этикой и моралью. Основанием для рассмотрения закона стали собранные сторонниками корриды 580 тысяч подписей в поддержку этого «народного праздника», ставшего одной из визитных карточек королевства.