Այս պահին ընթանում է Հայաստան-ԵՄ բանակցությունների հերթական փուլը, որի շրջանակներում քննարկման օրակարգում են Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի առեւտրին եւ ներդրումներին վերաբերող գլուխների տեքստերը: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանում այսօր մեկնարկած «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» խորագրով միջոցառումների շարքը:
Նրա խոսքով, այդ տեքստերի զգալի մասով հնարավոր կլինի համաձայնության հասնել. «Ունենք տասից ավել ոլորտներ, որոնց վերաբերում է փաստաթուղթը, որոնք նույնպես բանակցվում են: Սա բանակցային չորրորդ փուլն է։ Բանակցությունների ընթացքը դրական ու կառուցողական եմ գնահատում: Բազմաթիվ հարցերում մենք եկել ենք ընդhանուր համաձայնության, բայց դեռևս կան հարցեր, որոնք նեղ մասնագիտական են ու դեռ քննարկվում են»:
Նրա խոսքով, Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ընդգրկուն գործընթաց կա. «Մեկ տարի առաջ հաստատեցինք ՓՄՁ ռազմավարությունը, որն առաջիկա տարիներին լինելու է հիմնական փաստաթուղթը այդ ոլորտի զարգացման գործում։ Այն հիմնված է ԵՄ-ում փոքր բիզնեսի զարգացման ակտի վրա։ Հայաստանն ունեցել է ամենամեծ առաջընթացը «Արեւելյան գործընկերության» 6 երկրների շարքում»:
Գարեգին Մելքոնյանը նշեց, որ ԵՄ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում մեծ տեղ ունի նաեւ բյուջետային աջակցությունը, մասնավորապես, բազմաոլորտ համագործակցության շրջանակում Եվրամիությունը Հայաստանին է տրամադրել 45 մլն եվրո, 29 մլն եվրո, 25 մլն եվրո եւ 12 մլն եվրո բյուջեով աջակցություն:
Ռիտերը Միջազգային խաղաղապահ գործողությունների կենտրոնի տնօրենի հետ քննարկել է ԵՄ առաքելության գործունեությունը ՀՀ-ում
Գերմանիան առաքելությունում ունի ամենամեծ անձնակազմը՝ 27 անդամով...
Արայիկ Հարությունյանի և Մարագոսի գլխավորությամբ քննարկվել են ռազմավարական հաղորդակցության արդյունավետ քայլերը
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ պետական գերատեսչությունների մամուլի քարտուղարները, հանրային կապերի պատասխանատուները, փորձագետներ…
Եվրամիության նկատմամբ Թուրքիայի անկեղծ մոտեցումը փոխադարձ չէ. Էրդողան
Եվրամիության որոշ երկրներ ընդունակ չեն տեսնելու Թուրքիայի հետ համագործակցության մեծ ներուժը և ԵՄ զարգացման գործում Անկարայի ներդրումը...

Сейчас идет очередной этап переговоров Армения – ЕС, в рамках которого в повестку обсуждений включены тексты  глав двустороннего соглашения, посвященных торговле и инвестициям. С таким заявлением на встрече с журналистами 24 октября выступил заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Гарегин Мелконян, представляя ряд мероприятий под названием «ЕС для бизнеса», стартовавших республике.
По его словам, по значительной части этих текстов реально прийти к согласию. «У нас свыше десяти сфер, которые затрагивает документ, и вокруг которых также ведутся переговоры. Это четвертый этап переговоров. Я оцениваю  процесс переговоров как положительный и конструктивный. По многочисленным вопросам мы пришли к общему согласию, но пока есть пункты, которые являются узкоспециализированными, и они все еще обсуждаются», - сказал Мелконян.
Как отметил заместитель министра, между Арменией и ЕС протекает  всеобъемлющий  процесс. «Год назад утвердили стратегию по малому и среднему предпринимательству, которая станет основным документом на ближайшие годы в деле развития этой области. Она основана на акте развития малого бизнеса в ЕС. Армения зафиксировала самый большой прогресс в ряду 6 стран «Восточного партнерства»», - подчеркнул Гарегин Мелконян.
По его словам, в рамках сотрудничества с ЕС большое значение имеет также бюджетная поддержка. В частности, в рамках сотрудничества в разных сферах Евросоюз предоставил Армении 45 млн. евро,  29 млн. евро и 12 млн. евро.