Ես հանդիպել եմ Հայաստանի նոր վարչապետի հետ. կարող եմ վերահաստատել, որ փոխադարձ կամք կա՝ ՀՀ կառավարության ու Եմ կողմից միմյանց հետ աշխատելու, հասնելու առավելագույն արդյունքի՝ ի շահ Հայաստանի տնտեսության: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին՝ ներկայացնելով Հայաստանում այսօր մեկնարկած «ԵՄ-ն բիզնեսի համար» խորագրով միջոցառումների շարքը:
«Նոր կառավարության մասով կարծում եմ, մենք կարող ենք շատ լավ նպատակներ տեսնել։ Հանդիպել եմ նոր վարչապետին, փոխադարձ կամք կա՝ ՀՀ կառավարության ու Եմ կողմից միմյանց հետ աշխատելու, հասնելու առավելագույն արդյունքի՝ ի շահ Հայաստանի տնտեսության: Փոքր ու միջին ձեռնարկությունների առջեւ կան հարկման ու մաքսային ծառայությունների հետ կապված խնդիրներ։ Դրանք արտացոլված են կառավարության ծրագրում։ Երկրորդ հանգամանքը բիզնեսի արդար միջավայրն է։ ԵՄ բիզնեսի միությունը մշակել է 5 հիմնական տարրեր, որոնք կարող են բարելավել բիզնես միջավայրը Հայաստանում։ Այդ խորհուրդները օգտակար են եւ կառավարության, եւ գործարարների հաամար։ Այդ առաջարկներից մի քանիսը հուսամ տեղ կգտնեն պրակտիկայում»,-հայտարարեց Սվիտալսկին՝ հավելելով. «Երրորդ տարրը դատական համակարգի, իրավունքի գերակայությունն է եւ պայքարը կոռուպցիայի դեմ, որը կարեւոր է ՓՄՁ-ների համար»:
ԵՄ դեսպանը նշեց, որ Հայաստանում լրջագույն խնդիրներից է նաեւ ՓՄՁ-ների համար ֆինանսների հասանելիությունը: «Ներքին ֆինանսավորման ծավալը Հայաստանում շատ համեստ է։ Մենք երկու խոշոր ծրագրեր ունենք Հայաստանում, որոնք մի քանի մլն եվրոյի են հասնում։ Սա կարող է օգնել ՓՄՁ-ներին։ Ես պարզեցի, որ Հայաստանում ՓՄՁ-ների մասնակցությունը 30 տոկոս է։ Գերմանիայում զարգացման ու տնտեսական հաջողության հիմքը հենց ՓՄՁ-ներն են։ Հույս ունեմ, որ ՓՄՁ-ները կարեւոր սուբյեկտ կլինեն ՀՀ տնտեսության աճի մեջ»,-ընդգծեց նա:

Я встречался с новым премьер-министром Армении, могу заверить вас, что у Правительства Армении и ЕС  есть воля к совместной работе, достижению максимального результата во благо экономики страны. С таким заявлением на встрече с журналистами 24 октября выступил глава делегации Европейского союза в Армении, посол  Петр Свитальский, представляя ряд мероприятий под названием «ЕС для бизнеса», стартовавших республике.
«По части Правительства Армении, думаю, мы можем видеть очень хорошие цели. Перед малыми и средними предприятиями есть проблемы, связанные с налоговыми и таможенными  службами. Они отражены в программе Правительства. Второй фактор – справедливая бизнес-среда. Союз бизнеса ЕС разработал 5 ключевых элементов, которые могут улучшить бизнес-среду в Армении. Эти советы полезны и для Правительства, и для предпринимателей. Надеюсь, часть этих предложений будут применены на практике», - сказал Свитальский. При этом он добавил, что третий элемент касается судебной системы, верховенства закона и борьбы с коррупцией, что важно для малых и средних предприятий.
Глава делегации Европейского союза в Армении также подчеркнул, что одной из серьезнейших задач  является доступность финансов для малого и среднего бизнеса.
Миссия Евросоюза: Мы не заметили каких-либо необычных инцидентов на армяно-азербайджанской границе
Наблюдатели Миссии не заметили каких-либо ...
Восемь стран ЕС предложили запретить российским дипломатам свободно передвигаться по Шенгенской зоне
Там отмечается, что разведка, пропаганда и возможная диверсионная деятельность является «основной рабочей нагрузкой для большого числа российских…
Маркус Риттер и Астрид Ирган обсудили мандат и деятельность миссии ЕС в Армении
У Германии самый большой штат сотрудников в миссии…
Араик Арутюнян и Василис Марагос обсудили вопросы эффективного внедрения стратегических коммуникаций
Как вы знаете, правительство Армении, высоко оценивая…
Эрдоган заявил, что искренний подход Турции к ЕС не встречает взаимности
Президент Турции отметил, что результаты выборов в Европарламент будут усугублять это положение дел…