Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումը միջազգային իրավունքի աննախադեպ խախտում է: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Լուկաշենկոն դրանով երկիրը խայտառակեց, եթե ոչ մարդկայնի օրենքներով, ապա՝ Աստվածային: Սակայն հարցն ավելի խորքային է: Փաստորեն, միջազգային հանրությունն ու միջազգային իրավունքն անզոր գտնվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կոռուպցիոն-ահաբեկչական գործողությունների դեմ»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:
Նա հիշեցրեց, որ ինչպես պարզվել է լրատվամիջոցների հրապարակումներից, Ալեքսանդր Լապշինը Ինտերպոլով չէր հետախուզվում, իսկ Բելառուսի նախագահը բոլորի համար լսելի ստել է: «Միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտման եւ ստի, նաեւ այլեւայլ արարքների համար իր՝ Լուկաշենկոյի նկատմամբ էր պետք հետախուզում հայտարարել: Սակայն դրան ավելանում է նաեւ Ինտերպոլին զրպարտելը, եւ կառույցի ղեկավարությունը դրա մասին պետք է մտածի:
Ինչ վերաբերում է միջազգային հանրությանը, ապա Ռամիլ Սաֆարովին հանձնելու եւ հետագայում հերոսացնելու հանդեպ արձագանքի բացակայությունը նախադեպեր է ստեղծել նաեւ Լապշինի գործի համար: Միջազգային հանրությունը ցույց է տվել, որ անզոր է Մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում: Իսկ ի՞նչ կպատահի, եթե Լեռնային Ղարաբաղը, ենթարկվելով կեղծ խաղաղասերների հորդորներին, պաշտպանությունը թուլացնի: Ցեղասպանություն կկատարվի, իսկ միջազգային իրավունքը կլռի, ինչպես լռեց Սաֆարովին հանձնելիս, ինչպես լռում է Լապշինին արտահանձնելիս:
Ավելին՝ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի արձագանքը խաղաղ կոչերն էին: Մենք դեմ չենք խաղաղ կոչերին, բայց դրանք բավարար չեն լկտի ագրեսիան զսպելու համար: Իսկ կոնկրետ գործողություններ եւ հասցեական հայտարարություններ այդպես էլ չհետեւեցին»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:

Экстрадиция блогера Александра Лапшина – беспрецедентное нарушение международного права. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
«Тем самым Лукашенко опозорил страну, и ответит, если не по человеческим законам, то по законам Божьим. Но вопрос гораздо глубже. Фактически, международное сообщество и международное право оказались бессильны перед коррупционно-террористическими действиями властей Азербайджана», - отметил Давид Бабаян.
Пресс-секретарь президента НКР напомнил, что, как выяснилось из СМИ, Александр Лапшин не находился в розыске по линии Интерпола, а президент Беларуси во всеуслышание солгал. «За грубое нарушение международного права и ложь, а также многие другие делишки, Лукашенко самого следовало бы объявить в розыск. Но к этому прибавляется клевета на Интерпол – и руководству структуры следовало бы задуматься над этим.
Что касается международного сообщества, то отсутствие реакции на выдачу и последующую героизацию Рамиля Сафарова создало предпосылки для дела Лапшина. Международное сообщество показало, что оно бессильно в вопросе защиты прав человека. И что же произойдет, если Нагорный Карабах, поддавшись на уговоры лже-пацифистов, ослабит оборону? Произойдет геноцид, а международное право будет молчать. Как молчало во время передачи Сафарова, как молчало во время экстрадиции Лапшина.
Более того, реакцией на апрельскую агрессию  Азербайджана стали мирные призывы. Мы не против мирных призывов, но их недостаточно, чтобы обуздать наглую агрессию. А конкретных действий и адресных заявлений так и не последовало», - отметил Давид Бабаян.