Ռուսական ներքին անձնագրերով Հայաստան այցելելու հնարավորությունը դրականորեն կանդրադառնա Ռուսաստանից Հայաստան զբոսաշրջային հոսքի վրա, հայտնել են Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիայի մամուլի ծառայությունից:
Ասոցիացիայից նշել են, որ Հայաստանը հանրաճանաչ է ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների շրջանում, ուստի ներքին անձնագրերով այցելելու հնարավորությունը զբոսաշրջային հոսքը կմեծացնի: Սակայն հաշվի առնելով, որ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկները Հայաստան այցելությունները համատեղում են նաեւ Վրաստան այցելելու հետ, նրանց մի մասն, այնուամենայնիվ, արտասահմանյան անձնագրի կարիք կունենա:
Մամուլի ծառայությունից ընդգծել են, որ զբեսաշրջային հոսքի ավելացման վրա դրական է ազդում ավիաչվերթների մեծ քանակը:
Զբոսաշրջային ոլորտի ներկայացուցիչները նշել են, որ ավելի մեծ պահանջարկ ունեն 3-5 օր տեւողությամբ տուրփաթեթները, իսկ անհատական զբոսաշրջիկները նախընտրում են 7-օրյա երթուղիները: Ռուսաստանցիներին դուր է գալիս նաեւ Ջերմուկ եւ Արզնի առողջարաններում բուժումը:

The opportunity to visit Armenia with Russian internal passports will a positive impact on tourist flow from Russia to Armenia, informed the press service of the Association of Tour Operators of Russia (ATOR).
ATOR noted that Armenia is a popular destination for Russian tourists, and therefore the chance to visit this country with just Russian internal passports will increase the tourist flow.
But because numerous Russian tourists visit Armenia and Georgia at the same time, these tourists will still need an international passport, since Georgia does not accept Russian citizens with internal passports into the country.
The ATOR press service stressed that the large number of flights from Russia to Armenia also have a positive impact on increasing the tourist flow.