Ռուսական ներքին անձնագրերով Հայաստան այցելելու հնարավորությունը դրականորեն կանդրադառնա Ռուսաստանից Հայաստան զբոսաշրջային հոսքի վրա, հայտնել են Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիայի մամուլի ծառայությունից:
Ասոցիացիայից նշել են, որ Հայաստանը հանրաճանաչ է ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների շրջանում, ուստի ներքին անձնագրերով այցելելու հնարավորությունը զբոսաշրջային հոսքը կմեծացնի: Սակայն հաշվի առնելով, որ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկները Հայաստան այցելությունները համատեղում են նաեւ Վրաստան այցելելու հետ, նրանց մի մասն, այնուամենայնիվ, արտասահմանյան անձնագրի կարիք կունենա:
Մամուլի ծառայությունից ընդգծել են, որ զբեսաշրջային հոսքի ավելացման վրա դրական է ազդում ավիաչվերթների մեծ քանակը:
Զբոսաշրջային ոլորտի ներկայացուցիչները նշել են, որ ավելի մեծ պահանջարկ ունեն 3-5 օր տեւողությամբ տուրփաթեթները, իսկ անհատական զբոսաշրջիկները նախընտրում են 7-օրյա երթուղիները: Ռուսաստանցիներին դուր է գալիս նաեւ Ջերմուկ եւ Արզնի առողջարաններում բուժումը:

Возможность посещать Армению по внутреннему российскому паспорту благотворно скажется на турпотоке в эту страну из России, уверены в туроператорских компаниях. Об этом сообщили в пресс-службе Ассоциации туроператоров России (АТОР), передает ТАСС
Как отметили в ассоциации, Армения пользуется популярностью у российских туристов, поэтому, по мнению туроператоров, с возможностью посещения страны по внутрироссийскому паспорту турпоток увеличится. Но в связи с тем, что поездку в Армению российские туристы часто совмещают с посещением Грузии, части туристов загранпаспорт все же понадобится. «Туроператоры, тем не менее, полагают, что после введения новых правил общий туристический поток в Армению вырастет – причем, прежде всего за счет «невыездных» туристов, так как россияне, имеющие заграничный паспорт, и так посещают эту страну без каких-либо проблем», - отметили в АТОР.
В пресс-службе подчеркнули, что на турпоток в Армению положительно влияет большое количество авиарейсов.
Представители туристической отрасли отмечают, что наибольшим спросом у россиян пользуются сборные экскурсионные туры в Армению продолжительностью 3-5 дней, а индивидуальные туристы предпочитают семидневные маршруты по стране. Также россиянам нравится санаторно-курортное лечение на курортах Джермук и Арзни.