ԱՄՆ պետքարտուղարությունն ամերիկյան դեսպանատներից եւ հյուպատոսություններից պահանջել է մանրակրկիտ ստուգել ԱՄՆ զբոսաշրջային վիզաներ ստանալ ցանկացող որոշ խմբերի, հաղորդում է Associated Press-ը: Գործակալությունը չի նշում, թե հատկապես ո՞ր խմբերի մասին է խոսքը:
Պահանջը ենթադրում է նաեւ վիզայի համար դիմողներին՝ սոցցանցերում ունեցած հաշիվների ստուգում, եթե վերջիններս կասկածվում են ահաբեկիչների հետ շփումների մեջ:
Հանձնարարականներն ուղարկվել են մարտի 17-ին ԱՄՆ դիվանագիտական բոլոր առաքելություններին: AP-ի հարցմանն ի պատասխան պետքարտուղարությունից ասել են, որ նման միջոցառումները «կոչված են ի հայտ բերել նրանց, ովքեր կարող են սպառնալիք ներկայացնել ԱՄՆ-ի համար»:

Госдепартамент направил американским посольствам и консульствам требование тщательнее проверять некоторые группы желающих получить туристические визы в США, сообщает РБК  со ссылкой на Associated Press. Как отмечает агентство, не уточняется о каких именно группах идет речь.
​Рекомендации предполагают в том числе и проверку аккаунтов в социальных сетях тех, кто подает заявление на визу и подозревается в контактах с террористами или был на территории, которую контролирует «Исламское государство».
Рекомендации были разосланы 17 марта по всем дипломатическим миссиям США. В Госдепартаменте США на запрос AP ответили, что подобные меры «призваны вычислять тех, кто может представлять угрозу Соединенным Штатам».​