ԱՄՆ պետքարտուղարությունն ամերիկյան դեսպանատներից եւ հյուպատոսություններից պահանջել է մանրակրկիտ ստուգել ԱՄՆ զբոսաշրջային վիզաներ ստանալ ցանկացող որոշ խմբերի, հաղորդում է Associated Press-ը: Գործակալությունը չի նշում, թե հատկապես ո՞ր խմբերի մասին է խոսքը:
Պահանջը ենթադրում է նաեւ վիզայի համար դիմողներին՝ սոցցանցերում ունեցած հաշիվների ստուգում, եթե վերջիններս կասկածվում են ահաբեկիչների հետ շփումների մեջ:
Հանձնարարականներն ուղարկվել են մարտի 17-ին ԱՄՆ դիվանագիտական բոլոր առաքելություններին: AP-ի հարցմանն ի պատասխան պետքարտուղարությունից ասել են, որ նման միջոցառումները «կոչված են ի հայտ բերել նրանց, ովքեր կարող են սպառնալիք ներկայացնել ԱՄՆ-ի համար»:

The U.S. Department of State has asked American embassies and consulates around the world to identify certain groups that should get extra scrutiny when they apply for visas, RBC reported quoting Associated Press.
U.S. embassies have also been ordered to conduct “mandatory social media checks” for applicants who have ever been in territory controlled by the Islamic State terrorist group.
Orders were sent on March 17 to all U.S. diplomatic missions. Such measures are designed to find those who can pose a threat to the United States.