ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ապրիլի 29-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ ֆիլիպինցի իր գործընկերոջը` Ռոդրիգո Դուտերտեին հրավիրել է Սպիտակ տուն: Այս մասին հաղորդում է  The Hill-ը:
«Նախագահ Թրամփը հաճույք է ստացել շփումից եւ ասել, որ անհամբերությամբ սպասում է իր Ֆիլիպիններ այցին, որը նախատեսված է նոյեմբերին», - ասվում է Սպիտակ տան հաղորդագրությունում: Թրամփը նաեւ Դուտերտեին է հրավիրել ԱՄՆ այցելել` «ամերիկա-ֆիլիպինյան դաշինքի կարեւորությունը քննարկելու համար»:
Դուտերտեն իրեն ներկայացրել է որպես Թրամփի մեծ երկրեպագու, նրան իմաստուն եւ առաջադեմ մտածող անվանել եւ այդ իմաստով համեմատել իր հետ:
Սակայն Դուտերտեն բոլորովին այլ հարաբերությունների մեջ էր ԱՄՆ-ի նախորդ վարչակազմի հետ: Նա ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամային առաջարկել է գնալ գրողի ծոցը, որից հետո Վաշինգտոնը որոշել է դադարեցնել Ֆիլիպիններին օգնության ծրագիրը:

Президент США Дональд Трамп в ходе телефонного разговора, состоявшегося 29 апреля, пригласил своего филиппинского коллегу Родриго Дутерте посетить Белый дом. Об этом сообщает «Интрефакс» со ссылкой на The Hill.
«Президент Трамп получил удовольствие от общения и сказал, что с нетерпением ждет поездки на Филиппины, которая намечена на ноябрь», - говорится в сообщении Белого дома. Трамп также пригласил Дутерте приехать в США, чтобы «обсудить важность американо-филиппинского альянса».
Дутерте зарекомендовал себя большим поклонником Трампа, называл его мудрым и прагматичным мыслителем и сравнивал в этом смысле с собой.
Совсем другие отношения связывали его с предыдущей администрацией США: Дутерте предложил Обаме отправиться ко всем чертям, после чего Вашингтон решил прервать программу помощи Филиппинам.