Մայիսի 18-ին եւ լույս 19-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 90 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1300 կրակոց:
Արցախի ՊԲ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արեւելյան ուղղությամբ կիրառել է 60 միլիմետրանոց ականանետ (1 արկ), իսկ հյուսիսարեւելյան հատվածում՝ 60 միլիմետրանոց ականանետ (1 արկ) եւ ձեռքի հակատանկային նռնականետ (1 արկ):
ՊԲ առաջապահ շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում եւ իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

STEPANAKERT. – The adversary violated the ceasefire along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces around 90 times, from late Thursday night to early Friday morning.
During this time the Azerbaijani armed forces fired more than 1,300 shots toward the position-holders of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR) Defense Army, and with different-caliber shooting weapons, the defense army informed Armenian News-NEWS.am.
In addition, the adversary fired one mortar shell, in an easterly direction, as well as one mortar shell and one shell from a rocket-propelled grenade launcher, in a northeasterly direction of the line of contact.
The Artsakh defense army vanguard units, however, continue to have full control over the frontline and reliably maintain their outposts.