Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհը վերջին տարիներին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի իրականացրած կարեւոր նախագծերից մեկն է։ Մայիսի 27-ին NEWS.am –ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել «Հայաստան» համահայկական հիմանդրամի Տորոնտոյի (Կանադա) մասնաճյուղի ղեկավար Մկրտիչ Մկրտչյանը։
Նա նշել է, որ Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղին Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանին եւ արտաքին աշխարհին կապող երկրորդ ավտոճանապարհն է, ուստի դրա նշանակությունը չի կարելի թերագնահատել։ Ավելին, այդ ճանապարհն արդեն կարեւոր դեր է խաղացել ապրիլյան պատերազմի ժամանակ՝ ապահովելով Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ արագ տեղաշարժը։
Նշենք, որ Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղին 116 կմ է եւ անցնում է Արցախի Հանրապետության հյուսիսային հատվածով՝ Շահումյանի ու Մարտակերտի շրջաններով։ Մայրուղու կառուցումը մոտ 35 մլն դոլար է արժեցել։ Այդ գումարը հավաքվել է հեռուստամարաթոնի եւ աշխարհի մի շարք երկրներում այլ ակցիաների շնորհիվ։
Ինչ վերաբերում է Համահայկական հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող այլ նախագծերին, Մկրտիչ Մկրտչյանը նշել է Արցախի Հանրապետությունում բազմազավակ ընտանիքնրի համար տների կառուցումը, դպրոցների ու համայնքային տների կառուցումը եւ, իհարկե, հիվանդանոցների կառուցումն ու վերանորոգումը։ Հիմնադրամի ներկայացուցչի կարծիքով՝ այս բոլոր նախագծերը շատ կարեւոր են եւ կյանքն ավելի բարեկեցիկ են դարձնում։
Երեւանում, Հայաստանի կառավարության ընդունելությունների տանը մայիսի 27-ին բացվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի եւ տեղական մարմինների 26-րդ նիստը։ Նիստին ներկա են Հայաստանի եւ Արցախ նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Բակո Սահակյանը, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Կառավարության անդամներ եւ սփյուռքի հյուրեր։

Автодорога Варденис–Мартакерт – один из важнейших проектов, реализованных Всеармянским фондом «Айастан» за последние годы. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 27 мая выразил руководитель филиала Всеармянского фонда в Торонто (Канада) Мкртич Мкртчян.
Он отметил, что трасса Варденис–Мартакерт стала второй автодорогой, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и со внешним миром, а потому ее значение нельзя недооценивать. Более того, эта дорога уже сыграла важную роль во время апрельской войны, обеспечивая быстрое передвижение между Арменией и Арцахом.
Отметим, что трасса Варденис–Мартакерт имеет протяженность в 116 километров и проходит по северной части Нагорного Карабаха через Шаумянский и Мартакертский районы. Строительство трассы обошлось примерно в 35 млн долларов США – эта сумма была собрана в ходе телемарафонов и других акций в ряде стран мира.
Что касается других проектов, финансируемых Всеармянским фондом, Мкртич Мкртчян особо отметил строительство домов для многодетных семей в Нагорном Карабахе, строительство школ и общинных домов и, конечно же, строительство и ремонт больниц. Все эти проекты, по мнению представителя фонда, очень важны и меняют жизнь армян и карабахцев к лучшему.
В Ереване в Доме приемов Правительства Армении 27 мая открылось 26-ое совместное заседание Совета попечителей и местных органов Всеармянского фонда «Айастан». На заседании присутствуют президенты Армении и Карабаха Серж Саргсян и Бако Саакян, премьер-министр Армении Карен Карапетян, члены Правительства и гости из диаспоры.