Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդների հանդիպումն իր ավանդը կունենա Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ խաղաղարարական գործընթացում։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Համայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին II-ի եւ Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ  շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշա Զադեի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Մոսկվայի եւ Համայն Ռուսիո Կիրիլ պատրիարքը։
«Այսօր մենք կշարունակենք մեր համատեղ մտորումները՝ Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ծավալված իրադրության մասին։ Ակնհայտ է, որ գոյություն ունեցող խնդիրներն անբավարար վիճակում են եւ դրա հետ մեկտեղ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդները առաջ գնալու ցանկություն ունեն, որպեսզի աշխարհն ավելի ամուր ու արդար լինի»,-հանդիպման ժամանակ ասել է Կիրիլ պատրիարքը։
Կիրիլ պատրիարքը հայտարարել է, որ «այսօրվա հանդիպումից մեծ ակնկալիքներ ունի» եւ հավատում է, որ «խաղաղություն հաստատելու գործընթացում այն իր ավանդը կունենա»։
«Կրոնը մեր ժողովուրդների համար կարող է միավորող դեր խաղալ եւ կխաղա»,-հույս է հայտնել պատրիարքը։
Նրա խոսքով՝ հոգեւոր առաջնորդները՝ «որպես հավատացյալ մարդիկ», խոսում են «աշխարհիկ գործիչների լեզվից տարբերվող լեզվով», ինչը նրանց օգնում է հաղթահարել տարաձայնությունները։

Trilateral meeting of the spiritual leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan will contribute to Karabakh peace process, Patriarch of Moscow and All Russia Kirill I said after the meeting.
“Today we will continue our joint reflections over the situation in Nagorno-Karabakh and around Nagorno-Karabakh. It is quite obvious that the existing problems are in an unsatisfactory state, and at the same time, the peoples of Armenia and Azerbaijan have a desire to move forward to make the peace lasting and fair,” RIA Novosti quotes the Russian patriarch.
The patriarch said spiritual leaders “being people of faith” speak “in a language different from that of secular politicians”, which helps them to overcome differences.