Ամենաանհյուրընկալ երկրների ցանկը գլխավորել են Աֆղանստանը, ԿԺԴՀ-ն, Սոմալին, Սիրիան եւ Թուրքմենստանը։
Passport Index պորտալի վարկանիշային աղյուսակի համաձայն՝ այդ պետություններն անվիզայի մուտքի մասին համաձայնագրեր չունեն։
Երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Անգոլան, որն առանց վիզայի ռեժիմ է տրամադրում միայն Նամբիայից եկող զբոսաշրջիկներին։ Երրորդ տեղում են Բութանը, Հասարակածային Գվինեան, Էրիթրեան, Իրաքն ու Լիբիան։ Նրանք առանց վիզայի ռեժիմ ունեն միայն երեք երկրների հետ։
Վարկանիշը կազմելիս հաշվի են առել աշխարհի 198 երկրների եւ տարածքների տվյալներ։
Ավելի վաղ Passport Index-ը կազմել էր աշխարհի ամենահյուրընկալ երկրների վարկանիշային աղյուսակը (Կոմորյան կղզիներ, Կոտ դ՛Իվուար, Գվինեա Բիսաու, Մադագասկար, Մալդիվյան կղզիներ եւ այլն)։

Список самых негостеприимных стран возглавили Афганистан, КНДР, Сомали, Сирия и Туркменистан.
Как следует из рейтинга портала Passport Index, у этих государств нет соглашений о безвизовом въезде, сообщает РИА Новости.
Вторую строчку заняла Ангола, которая предоставляет безвизовый въезд только туристам из Намибии. На третьем месте оказались Бутан, Экваториальная Гвинея, Эритрея, Ирак и Ливия, которые пускают к себе без виз путешественников из трех стран.
Всего в рейтинге учитывались данные по 198 странам и территориям мира.
Ранее в сентябре Passport Index составил список самых гостеприимных стран. В их число вошли Коморские острова, Кот-д'Ивуар, Гвинея-Бисау, Мадагаскар, Мальдивы и другие государства, не ограничивающие въезд на свою территорию.