Հայկական Գյումրին եւ իսրայելական Պետախ Տիկվան պատրաստվում են եղբայր քաղաքներ դառնալ: Սեպտեմբերի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստան-Իսրայել հասարակական մջազգային համաժողովի համանախագահ Հայկ Թոթանջյանը նշեց, որ համապատասխան առաջարկը Իսրայել-Հայաստան համաժողովի իսրայելցի համանախագահ, նախկին պատգամավոր Ալեքսանդր Ցինկերը փոխանցել է  Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանին:
Ալեքսանդր Ցինկերն իր հերթին հայտնեց, որ Բալասանյանը խոստացել է հնարավորություն տնել եւ լինել Պետախ Տիկվայում: «Հաճելի է, որ համագործակցության ուղիների շուրջ կողմերի կարծիքները համընկնում են: Սա վկայում է գաղափարների ներդաշնակության մասին»,- արձանագրեց Ալեքսանդր Ցինկերը:
Նրա խոսքով՝ Պետախ Տիկվայում, որի անվանումն իվրիտով թարգմանվում է «Հույսի դարպաս», հայկական մեծ համայնք կա, նաեւ կիրակնօրյա հայկական դպրոց:

Армянский город Гюмри и израильский город Петах-Тиква готовятся стать городами-побратимами. Как сообщил сопредседатель общественного международного форума Армения-Израиль Гайк Котанджян на встрече с журналистами 15 сентября, соответствующее предложение было передано израильским сопредседателем форума Израиль-Армения, бывшим депутатом Александром Цинкером мэру Гюмри Самвелу Баласаняну.
В свою очередь, Александр Цинкер сообщил, что Баласанян пообещал изыскать возможность и побывать в Петах-Тикве. «Приятно, что мнения сторон о путях сотрудничества совпадают. Это говорит о синхронизации идей», - констатировал Александр Цинкер.
По его словам, в Петах-Тикве, название которого с иврита переводится как «Врата надежды», большая армянская община, есть воскресная армянская школа.