Ղարաբաղյան հակամարտությանը ներգրավված կողմերին զենքի վաճառքը կարող է նպաստել միայն հետագա խորացմանը եւ լարվածությանը: Այս մասին սեպտեմբերի 18-ին Լեռնային Ղարաբաղի ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը հայտարարեց՝ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի շրջանակում «Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործընթաց» հարթակում ելույթ ունենալիս:
Նրա խոսքով՝ այդուհանդերձ, առաջնագծում իրավիճակն ամբողջությամբ հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո է: «Եվ դա նույն կերպ կշարունակվի»,- շեշտեց Միրզոյանը:
Ինչ վերաբերում է հարցին՝ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ տարաձայնություններ կա՞ն շրջակա տարածքների ճակատագրի վերաբերյալ, նախարարը պատասխանեց, որ յուրաքանչյուր երկիր առաջնորդվում է իր հիմնարար օրենքով՝ Սահմանադրությամբ: «Լեռնային Ղարաբաղի Սահմանադրության համաձայն՝ ոչ մի տարածք չի կարող այլ կարգավիճակ ունենալ, քան Լեռնային Ղարաբաղի անվաժանելի մասը: Մենք առաջնորդվում ենք հենց այս դրույթով»,- հավելեց Կարեն Միրզոյանը:

Продажа оружия странам, вовлеченным в карабахский конфликт, может только способствовать его дальнейшему углублению и обострению. Об этом 18 сентября заявил министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян, выступая на панели «Процесс урегулирования вопроса Нагорного Карабаха» в рамках 6-го Форума Армения –диаспора.
Тем не менее, по его словам, ситуация на передовой линии полностью находится под контролем армянских сил. «И это так же будет продолжаться», - подчеркнул Мирзоян.
Что касается вопроса о том, есть ли между Арменией и НКР разногласия относительно судьбы окружающих Карабах территорий, министр отметил, что каждая страна руководствуется своим основополагающим законом – Конституцией. «Согласно Конституции Нагорного Карабаха, ни одна территория не может иметь иной статус, чем неотъемлемая часть НКР. Мы руководствуемся именно этим положением», - добавил Карен Мирзоян.