Ըստ նախնական տվյալների՝  Ալմաթիի մոտակայքում ընկած ինքնաթիռի մեջ կային Ղրղզստանի երկու քաղաքացիներ, հայտնում է  Sputnik–ը՝ հղում անելով հանրապետության ԱԳՆ մամուլի ծառայությանը:
Տեղեկատվության մեջ ասվում է, որ Ալմաթիում Ղրղզստանի Գլխավոր հյուպատոսությունը անմիջապես կապ է հաստատել Ղազախստանի ներդրումների եւ զարգացման նախարարության տրանսպորտային հետաքննության դեպարտամենտի հետ:
Ան-28 ինքնաթիռը կործանվել է հոկտեմբերի 3-ին: Օդանավը Ալմաթիից ուղեւորվում էր Շիքմենթ՝ մորը եւ փոքրիկին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար: Բոլոր 5 ուղեւորները՝ անձնակազմի երեք անդամները եւ երկու բժիշկները մահացել են:
Ղրղզստանի ԱԳՆ տվյալների համաձայն՝ ինքնաթիռը տեղական ժամանակով 18:35-ին վերելք էր կատարել եւ արդեն 10 րոպե անց անհետացել է եւ կապի դուրս չի եկել: Ինքնաթիռը թռիչքի վայրից 28 կմ հեռավորության վրա կործանվել է։
Գլխավոր հյուպատոսության նախնական տվյալների համաձայն՝ 1963 թվականին ծնված օդաչուն եւ 1961 թվականին ծնված ինժեները  Ղրղզստանի քաղաքացիներ են: Այժմ ընթանում է մարմինների ճանաչման գործընթացը: Ինքնաթիռի վթարի պատճառի հետաքննությունը շարունակվում է:

По предварительным данным, в упавшем под Алма-Атой самолете находились двое граждан Киргизии, сообщает Sputnik Кыргызстан со ссылкой на пресс-службу МИД республики.
В ведомстве рассказали, что Генеральное консульство Киргизии в Алма-Ате незамедлительно связалось с департаментом по расследованию на транспорте правительства Министерства по инвестициям и развитию Казахстана.
Самолет Ан-28 потерпел крушение 3 октября. Воздушное судно направлялось из Алма-Аты в Шымкент для оказания медицинской помощи матери и младенцу. Все пять человек, которые находились на борту — три члена экипажа и двое медиков — погибли.
По данным МИД Киргизии, самолет взлетел в 18.35 по местному времени и уже через десять минут пропал с локаторов и перестал выходить на связь. Самолет упал в 28 километрах от места вылета.
По предварительной информации Генконсульства, командир воздушного судна 1963 года рождения и инженер 1961 года рождения были гражданами Киргизии. Сейчас идет процедура опознания тел. Расследование причин авиакатастрофы продолжается.