ԵԽԽՎ նախագահի ընտրության երկրորդ փուլի համար բացարձակ մեծամասնություն է անհրաժեշտ։ Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնել է ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը։
Նշենք, որ ԵԽԽՎ պատվիրակներն առաջին փուլում չեն կարողացել նոր նախագահ ընտրել։ Թեկնածուներից ոչ մեկը չի ստացել ձայների բացարձակ մեծամասնությունը։ Այդ պաշտոնին հավակնում են Ստելլա Կիրիակիդեսը՝ Կիպրոսից եւ Էմեանուելիս Զնիգերիսը՝ Լիտվայից։ Կիրիակիդեսը, որին պաշտպանում է հայկական պատվիրակությունը, ստացել է 126 քվե, իսկ Զնիգերիսը՝ 84 քվե։ Թեեւ Կիպրոսի թեկնածուն առաջատարն էր, 152 կողմ ձայն է պահանջվում առաջին փուլում ընտրված լինելու համար:
Հիմա մերկնարկել է երկրորդ փուլը, որտեղ ձայների բացարձակ մեծամասնություն է անհրաժեշտ: «Եւ, եթե 152 ձայն չհավաքվի քվեարկության արդյունքում, վաղը տեղի կունենա քվեարկություն հարաբերական մեծամասնության առումով»,- նշել է Արփինե Հովհաննիսյանը։

Для проведения второго тура выборов председателя ПАСЕ требуется абсолютное большинство. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявила глава армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованисян.
Следует отметить, что делегаты ПАСЕ не смогли избрать нового председателя в первом туре. Ни один из кандидатов не получил абсолютного большинства голосов. На эту должность претендуют Стелла Кириакидес из Кипра и Эммануэлис Знигерис из Литвы. Кириакидес, которую поддерживает армянская делегацию, получила 126 голосов, а Знигерис - 84 голоса. Хотя кандидат от Кипра был лидером, для победы в первом же туре необходимо 152 голоса.
Теперь начался второй раунд, где требуется абсолютное большинство голосов.
«И, если 152 голоса в результате так и не будут набраны, завтра будет проведено голосование по принципу относительного большинства»,- отметила Арпине Ованисян.